BEOGRAD, Starosna granica za penzionere u Srbiji od prvog januara viša je za šest mjeseci, ali izjednačavanje te granice za muškarce i žene za sada nije u planu.
Usklađivanje gornjeg praga za penzije s odredbama postojećeg zakona o penzijsko invalidskom osiguranju biće završeno za tačno godinu dana, a u toku je i izrada nacrta novog zakona, koji bi trebalo da bude gotov do marta.
Zahvaljujući modernim dostugnućima u medicini, ali i mnogim drugim oblastima, ljudi sve duže žive i sve su zdraviji, pa samim tim i duže radno sposobni.
Zbog toga je u cijelom svijetu trend da se gornja granica za odlazak u penziju lagano pomjera na više.
U Srbiji, od 1. januara žene mogu da idu u penziju s 59,5, a muškarci sa 64,5 godina starosti i 17 godina radnog staža.
“To će važiti za cijelu 2010. godinu a već 2011. godine opet se podiže ta granica za 6 mjeseci i dostići će onaj maksimum po sadašnjem zakonu – za žene 60, a za muškarce 65 godina za odlazak u penziju i najmanje 15 godina staža osiguranja“, objašnjava zamjenica predsjednika PIO fonda Vesna Vićentijević.
Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić očekuje da bi do marta mogao da bude gotov nacrt novog zakona o penzijsko invalidskom osiguranju.
Kako kaže, sigurno je da neće doći do izjednačavanja praga za odlazak u penziju za žene i muškarce, ali napominje da ima nekoliko stvari koje je potrebno rješiti.
“Jedna se tiče beneficiranog radnog staža, druga prijevremenog odlaska u penziju i treća se tiče indeksacije, odnosno usklađivanja penzija. To će biti osnovna pitanja u ovoj reformi penzijsko invalidskog osiguranja“, kaže ministar rada i socijalne politke Srbije Rasim Ljajić.
Ekonomista Goran Nikolić veruje da će udeo penzija u bruto domaćem proizvodu lagano opadati, a da će zamrzavanje visine penzija u 2010. godini značajno uticati na smanjenje javne potrošnje
“2010 za jedan procentni poen što je značajna cifra i značajna usteda. U 2011, sa primenom novog principa najvertovatnije će penzije biti usklađivane sa stopom inflacije, plus razlika između ostvarene stope rasta i manje četiri, što znači da ako stopa rasta bude već od 4 procentna poena za sve preko toga penzije će biti dodatno povećane“, objašnjava Nikolić
U Srbiji ima oko milion ipo penzionera. Na njihova primanja izdvaja se blizu polovine srpskog budžeta. B 92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovi Srbijanci udarili kao Slovenci.
Nasi će valjda da to bude solidarni,socijalni Fond iz koga će isplaćivati sve što se može isplatiti, a onima koji su ga stvarali i u njega uplaćivali daće neku crkavicu. Zamislite, podatak borac i kategorije (mutljaš) sa 3 godine staža dobije penziju 480 KM, radnik borac I kategorije sa 38 godina radnog staža, teško bolestan ne može još da ddobije penzije, borac I kategorije koji je ostvario pravo na starosnu penziju odradio 40 godina radnog staža, po osnovu doprinosa ima 500 KM penzije nema žutog feninga što je bio borac VRS, eto u 2009. godini ništa a pojedinci dobili po više hiljada KM po tom osnovu.SRAM VAS BILO VAS i ZAKONA,KOME PAMETUJETE.