BEOGRAD, Više od 170.000 ljudi u Srbiji je samo u toku ove godine ostalo bez posla, pokazuju najnoviji podaci Nacionalne službe za zapošljavanje.
Od 172.442 osobe koje su tokom ove godine ostale bez posla, 34.866 je proglašeno za “tehnološki višak”. Svi oni su se pridružili armiji od 755.442 nezaposlena i biće dio statistike koja svjedoči da trećina radno sposobnih osoba u Srbiji nema posao, piše današnja “Politika”.
Kako se navodi, najugroženiji su radnici građevinske, tekstilne i metalne industrije, ali i ugostiteljstva.
Stručnjaci Nacionalne službe za zapošljavanje ukazuju da ovo nije konačan broj radnika koji su ove godine ostali bez radne knjižice, jer se nisu sve osobe prijavile na biro.
Oni ističu da je čak 4.267 osoba sa višom i visokom stručnom spremom ostalo bez posla.
Istraživanje koje su sproveli Nacionalna služba za zapošljavanje i Američka agencija za međunarodni razvoj pokazalo je da je u Srbiji prošle godine ugašeno 103.917 radnih mjesta, a najviše otkaza podijeljeno je u Vojvodini, zatim u Beogradu, Šumadiji i zapadnoj Srbiji.
Najveći udar pretrpjeli su zaposleni u proizvodnom sektoru – čak 32.222 radnika u prerađivačkoj djelatnosti ostalo je bez posla, u trgovini je otkaz dobilo 22.275 radnika, 14.907 njih je ostalo bez posla u građevinarstvu, 13.712 osoba je dobilo otkaz u administraciji, zdravstvu i obrazovanju, a 11.994 osobe su otpuštene u sektoru saobraćaja, usluga i informacionih tehnologija.
Predsjednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić je kazala da svakoga dana više od 300 osoba ostane bez posla.
Prema njenim riječima, više nema zaštićenih zanimanja ni “povlašćenih” diploma – bez posla ostaju i vrhunski menadžeri i nekvalifikovani radnici.
Ni radno mjesto u velikim proizvodnim gigantima koji zapošljavaju nekoliko hiljada radnika nije garancija da će zaposleni u njima dočekati penziju, dodala je Savić, navodeći kao primjer duvansku industriju “Filip Moris”, koja je nekada imala na hiljade zaposlenih, a u kojoj danas radi samo 312 radnika.
Predstavnik Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić smatra da su otpuštanja logična posljedica teškog stanja u kome se nalazi privreda Srbije i ističe da je promet u trgovini za trećinu manji u odnosu na 2008. godinu.
Anđelka Marković, savjetnica za pi-ar na projektu “Dostojanstven rad za svakoga”, koji su pokrenule šest nevladinih organizacija sa ciljem da se zaštite prava zaposlenih na tržištu rada, kaže da procjene govore da između 300.000 i milion osoba u zemlji radi na crno, oko 60.000 zaposlenih za svoj rad mjesecima ne dobija platu, a probni rad se sve češće zloupotrebljava i koristi kao oblik besplatnog rada. Tanjug