BANJALUKA, Naučno-stručni seminari o mikotoksinu u hrani, koje organizuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, biće održani u Bijeljini u srijedu, 2. oktobra, i dan kasnije u Banjalici.
U radu seminara “Mikotoksini u hrani i hrani za životinje–pojava, posljedice i način rješavanja problema” učestvovaće ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić, direktor Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan” Drago Nedić, direktor Poljoprivrednog instituta Srpske Vojislav Trkulja.
Najavljeno je i učešće profesora Fakulteta veterinarske medicine iz Beograda Danijele Kirovski i šefa Katedre za ishranu i botaniku Veterinarskog fakulteta u Beogradu Dragana Šefer.
Portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Bojan Kecman podsjetio je da je ovo ministarstvo 27. avgusta formiralo Stručni tim koji će da prati uticaj suše na obim i kvalitet poljoprivrednih proizvoda, sa posebnim osvrtom na moguću pojavu mikotoksina.
On je dodao da je u Ministarstvu ranije održan sastanak o temi “Uticaj suše na obim i kvalitet poljoprivrednih proizvoda sa posebnim osvrtom na kvalitet stočne hrane i mogućom pojavom mikotoksina”.
“Na sastanku je, između ostalog, zaključeno da će štete nastale na poljoprivrednim kulturama zbog suše, smanjenja prinosa i razvoja štetočina i biljnih bolesti, dovesti do negativnih efekata na ostvarivanje ukupne poljoprivredne proizvodnje u Republici Srpskoj”, rekao je Kecman.
Mikotoksini su ekstracelularni metaboliti plijesni, koji su toksični ili imaju druge negativne biološke efekte po ljude i životinje.
Ta jedinjenja, vrlo različitih hemijskih struktura, onečišćuju žitarice i druge namirnice posebno u tropskim krajevima, jer viša temperatura i vlažnost pogoduju rastu plijesni.
Plijesni kontaminiraju žitarice prije i poslije žetve, prilikom neadekvatnog skladištenja i posljedično se mogu naći u hrani za životinje i ljude.
Mikotoksini mogu da uđu u namirnice putem direktne kontaminacije, uzrokovane razvojem plijesni na hrani. Kontaminacija može biti i indirektna, putem korištenja kontaminiranih sastojaka pri obradi hrane ili preko konzumacije hrane koja sadrži ostatke mikotoksina.
Čovjek je najčešće izložen mikotoksinima putem hrane, a u nekim slučajevima može doći do njihovog udisanja ili prolaska kroz kožu.
Za neke mikotoksine pretpostavlja se ili je dokazano da su kancerogeni za ljude. Srna