– Samo prošle godine u stečaj otišla 84 preduzeća
– Od 192 pokrenute likvidacije zaključeno 135
BANJALUKA, Pred sudovima u Republici Srpskoj trenutno se vodi 320 stečajnih postupaka, a samo u prošloj godini u stečaj su otišla 84 preduzeća, rekli su u Privrednoj komori RS za poslovni portal CAPITAL.
Broj otvorenih stečajeva u prošloj godini je smanjen u odnosu na 2014., kada je stečaj otvoren u 103 firme, a sagovornici CAPITALA-a ističu da bi ta cifra i u 2014. i u 2015. godini bila mnogo veća da odgovorni na vrijeme pokreću stečajne postupke.
Među preduzećima u kojima je lani otvoren stečaj nalaze se „PD Nevesinje“, „Grafosemberija“ i “Panafleks“ iz Bijeljine, hotel „Krajina“ Banjaluka i drugi.
Potpredsjednik Udruženja stečajnih upravnika RS Dušan Kovačević kaže da, iako bi u RS uskoro trebalo da bude donesen novi zakon o stečaju, ni sadašnji nije loš, ali je problem što se ne sprovodi.
„Problem je to što mi ne primjenjujemo zakon niti preduzimamo mjere protiv onih koji dovode preduzeća u privredna groblja. Očekujem da će, nakon usvajanja novog zakona, broj preduzeća koja će morati otići u stečaj biti povećan za 40 do 50 odsto s obzirom da su sada povećane kaznene mjere, a pogotovo ako budu usvojeni naši amandmani da odgovorno lice koje ne pokrene stečaj na vrijeme bude krivično odgovorno“, kazao je Kovačević.
Povjerioci naplate maksimalno četvrtinu
Portparol Privredne komore RS Vladimir Balgojević kaže da je jedan od glavnih razloga zbog kojeg se rijetko u stečaju napravi reorganizacija to što se stečajni postupci prekasno pokreću, kada obaveze preduzeća prevazilaze vrijednost imovine preduzeća. Istakao je da, prema informacijama stečajnih upravnika u RS, potraživanja povjerilaca od firmi u stečaju budu namirena maksimalno do 25 odsto.
„Očekujemo da će pitanje neblagovremenog pokretanja stečaja biti riješeno stupanjem na snagu novog zakona o stečaju“, rekao je Blagojević i dodao da je posebnim propisom potrebno definisati i to da se direktorima i članovima uprave koji namjerno dovedu preduzeće u stečaj ili blokadu, zabrani otvaranje novog društva u određenom vremenskom periodu.
Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske razmatraće, na sjednici zakazanoj za 9. februar, Prijedlog zakona o stečaju RS kojim su predviđene oštrije kazne za direktore koji u zakonskom roku ne podnesu zahtjev za stečaj preduzeća, povećan stepen kontrole rada stečajnih upravnika i ograničen broj stečajeva koje će moći da vode istovremeno.
Stečajni postupak u „Romaniji“ trajao skoro 10 godina
Prema podacima Privredne komore u prošloj godini su zaključena 83 stečajna postupka. Između ostalih, stečajevi su zatvoreni u preduzeću „Metalotehna“ iz Kneževa, „Metalka“ iz Prnjavora, „Adapter“ iz Broda, Tvornica prečistača Rogatica, „Trebinjprevoz“ iz Trebinja i drugi.
Među firmama u kojima je stečaj zatvoren je i „Romanija“ Sokolac u kojoj je taj postupak trajao skoro deset godina.
Vlada RS je još 2008. godine za 5,6 miliona KM kupila imovinu ovog preduzeća i formirala novo pod nazivom „Nova Romanija“, ali ono već skoro godinu dana ne radi, a dugovanja prema radnicima su ogromna.
Kada su u pitanju likvidacioni postupci, u 2015. godini otvoreno je 192 postupka, a zaključeno 135.
CAPITAL: Marina ČIGOJA
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma nema napredujemo super…….samo ovako da potraje ..