BANJA LUKA, U Republici Srpskoj već godinama se vrši nelegalna eksploatacija određenih nemetalnih mineralnih sirovina i materijala iz vodotokova.
Sve to nepovoljno utiče na rad koncesionih preduzeća stvarajući im nelojalnu konkurenciju.
– Nelegalna eksploatcija uglavnom se odnosi na tehničko–građevinski kamen, arhitektonsko–građevinski kamen, šljunak, pijesak, geotermalnu vodu za potrebe banjskog liječenja, glinu i drugo – upozorava se u izvještaju Komisije za koncesije RS o radu u prošloj godini.
Komisija po ko zna koji put napominje da je Zakonom o koncesijama, kao predmet koncesije definisano korišćenje javnog vodnog dobra, odnosno vađenje materijala iz vodotoka (šljunka, pijeska, kamena) prema Programu uređenja vodotoka i korišćenje vodnog zemljišta za realizaciju neke od privrednih djelatnosti ili za realizaciju drugih predmeta koncesije u skladu sa Zakonom o koncesijama.
Međutim, u proteklom periodu nisu preduzimane aktivnosti u pravcu uvođenja ove oblasti u koncesioni odnos (vađenje materijala iz vodotoka), odnosno da i dalje nema zaključenih ugovora o koncesiji.
U zemljama okruženja je sasvim drugačija situacija gdje postoji zaključeno nekoliko stotina ugovora.
Zakonom o vodama definiše se da je dislokacija i vađenje materijala u koritima i vodnom zemljištu, dozvoljena u obimu i na način kojim se uređuje korito i vodno zemljište, ili ako služi sprovođenju mjera zaštite, na osnovu izdatih vodopravnih akata.
– Na terenu imamo sasvim drugačiju situaciju tako da se ne vrši uređenje korita i vodnog zemljišta u dozvoljenom obimu, već se pod plaštom toga vrši nelegalna eksploatacija što apsolutno nije u skladu s zakonskim propisima. Stoga se može reći da je to praktično nelegalna eksploatacija ili ukoliko postoje rješenja za vađenje materijala izdatih od strane javne ustanove „Vode Srpske“ Bijeljina zloupotreba istih – navodi se u izvještaju Komisije, koji će biti razmatran na narednoj redovnoj sjednici Narodne skupštine RS.
Ukazuju i na neophodnost uvođenja ove oblasti u koncesione okvire radi eliminacije utvrđenih nepravilnosti, kao i daleko intenzivnije angažovanje inspekcijskih organa s ciljem sprečavanja i poboljšanja postojećeg stanja.
Po informacijama s kojima Komisija raspolaže, nadležno ministarstvo lani nije preduzimalo značajnije aktivnosti na uvođenju ovog segmenta privređivanja u oblast koncesija, a rezultat svega toga je da i dalje nema zaključenih ugovora o koncesiji iz ove oblasti. Fena
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
U RS je odavno totalni mrak. Moralmi, socijalni, materijalni….Zemlja je ogrezla u kriminalu korupciji i ni jedan normalan investitor, strani ili domaci, ne moze napraviti ni jedan posao ako nekog ne potkupi. Na svim nivoima vlasti: opstinskom, entitetskom, drzavnom. A za javne ustanove tuzilastvo i sudstvo da ne govorimo. Licno sam se uvjerio i spreman sam da ovo dokazem. Uostalom svima je to jasno i svi to znaju ali cute ili me preduzimaju nista.