BANJALUKA, Ukupne bruto strane direktne investicije u Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine iznosile su 33,6 miliona maraka, što je u odnosu na isti period prošle godine manje za 22,4 odsto, pokazuju podaci Investiciono-razvojne banke RS objavljeni u septembarskom izdanju “Ekonomskog monitora”.
Prema podacima IRB-a, u prvoj polovini prošle godine RS je privukla ukupno 43,3 miliona maraka investicija. Pored Srpske, pad investicija bilježi i većina zemalja u regionu.
– Sporiji izlazak iz globalne ekonomske krize još uvijek nije ohrabrio potencijalne investitore da intenziviraju ulaganja, zbog čega se i bilježi pad investicija u čitavom regionu – navodi se u “Monitoru” IRB-a.
Najznačajnije investicije u RS i to od 17,4 miliona maraka stigle su iz Srbije, iz Austrije šest miliona maraka, a iz Kipra 3,1 milion maraka.
– U prvih šest mjeseci ove godine najviše stranih investicija u Srpskoj realizovano je u sektoru trgovine, u koji je uloženo 9,9 miliona maraka, u sektor osiguranja 6,7 miliona, te oblast proizvodnje u koju je uložen 6,21 milion maraka – piše u “Ekonomskom monitoru”.
Analiza opšteg nivoa cijena u šest mjeseci ove godine pokazala je postojanje inflacije od 2,7 odsto.
Dodaje se da je vrijednost izvršenih građevinskih radova u RS u prvom polugodištu 2010. godine manja za 30,6 odsto, a ostvareni rezultati u ovom sektoru upućuju na to da se radi o sektoru koji je najviše pogođen negativnim efektima svjetske ekonomske krize.
– Uprkos krizi, industrijska proizvodnja Srpske nastavila je sa ekspanzijom. Kumulativni obim proizvodnje u prvoj polovini godine veći je za sedam odsto u odnosu na isti period lani – ističe se u “Monitoru”.
Povećan je i obim robne razmjene RS sa inostranstvom za 17 odsto.
– Izvoz je ostvario međugodišnji rast od 35,3 odsto, što je jedna od najviših stopa rasta u regionu. U takvim okolnostima, spoljnotrgovinski deficit je smanjen za 14,6 odsto – piše u “Ekonomskom monitoru” IRB-a.
Kamate
Prema podacima IRB-a u prvih šest mjeseci ove godine, kamate na dugoročne kredite nisu bilježile značajnije promjene u odnosu na kraj 2009, dok je kod kamata na kratkoročne kredite utvrđen umjereni pad.
– Kamatne stope u evrozoni stabilizovale su se poslije perioda konstantnog pada od oktobra 2008. godine i zadržale na veoma niskom nivou. Aktivne kamatne stope u RS nisu pratile ovaj trend, te su i dalje znatno iznad evropske međubankarske stope -euribora, koja je na kraju juna 2010. godine iznosila 1,041 odsto – navodi se u “Ekonomskom monitoru” i dodaje da se visoke kamatne stope u Srpskoj mogu objasniti postojanjem visokog kreditnog rizika zemlje, te ograničenim pristupom sredstvima na međunarodnom tržištu kapitala. Glas Srpske
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
boljw i 33 nego 666 hahaha
Iz Srbije je uloženo 17,4 mil. KM od čega je 11 mil. uloženo za Banjalučku mljekaru izgrađenu u opštini Laktaši /glavni grad RS/.
A koliko je marnuto love od strane ”stranih investitora” u istom periodu u RS?
Koliko su kostali RS samo krkanjci povodom doceka ”potencijalnih stranih investitora” (citaj: ruskih krimosa)
112:više pozderu naši nego ti ruski krimosi. Pa na snimcima kod takvih krkanluka uvijek su isti ljudi, kao da su postrojeni u janjeće i praseće brigade.
Kod nas je ionako tradicija da politikusi izgledaju ko bure kiselog kupusa. Ne priznaje narod narodnog tribuna ako se ne vaze na kolskoj vagi.
LoL, neki komentari prosto ubijaju 🙂 LoL
Cuj, bosman bolje da su pare otisle u Laktase nego u Sarajevo.
Petar: prihvatam tvoje mišljenje, ako pratiš šta se piše na ovom portalu, onda si trebao pročitati moje prijašnje saopštenje u kome kritikujem vlast što nije Banjalučku mljekaru premjestila sa Malte u Bronzani Majdan ili u Omarsku ili u Skugrić ili u neko “veliko selo” u RS, ali ne samo u Laktašeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.