BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić ističe da je u toku procedura za odobrenje kredita kod Kineske izvozne banke i dobijanje aplikacija kod Kineske osiguravajuće kompanije za izgradnju autoputa Banjaluka – Doboj i najavljuje da bi ugovor o izgradnji mogao biti potpisan do kraja godine.
“Nadamo se da će ovaj postupak brzo teći i da ćemo u roku od najviše dva mjeseca imati pozitivnu odluku i da će nas banka pozvati na završne pregovore u Peking, te zaključiti ugovor do kraja godine i krenuti u investiciju”, rekao je Džombić za kinesku državnu novinsku agenciju Sinhua, Međunarodni kineski radio CRI, dnevne novine “Guangming” i Srnu.
Džombić je naveo da, za sada, nema informacija da postoji bilo kakav problem, dodavši da bi bilo dobro da Kineska izvozna banka i Osiguravajuća kompanija ubrzaju procedure i daju pozitivan odgovor da bi se što prije krenulo u realizaciju ovog značajnog projekta.
On je podsjetio da bi ova investicija trebalo da bude realizovana u naredne tri godine i da će predstavljati jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u Srpskoj, koji će biti značajan i za Kinu, jer je prvi koji ova zemlja realizuje na ovim prostorima.
Džombić je podsjetio da je sa kompanijom “Bridž end roud”, koja će graditi autoput, već dogovoreno da se, u skladu sa mogućnostima i ugovorenim obavezama, angažuju firme iz Srpske.
On je podsjetio da je dužina ove dionice 72 kilometra, a predračunska vrijednost 400 miliona evra.
Premijer Srpske je istakao da je nakon posjete delegacije Vlade Srpske Kini u maju ove godine saradnja sa ovom zemljom intenzivirana na svim poljima, i u privrednom smislu, i to na realizaciji vrlo značajnih projekata za Srpsku, ali i na polju obrazovanja, kulture i umjetnosti.
“Dosadašnja saradnja između Republike Srpske i Kine je dobra i prijateljska, ali ne u dovoljnom obimu, kakav bi trebalo da bude, i kakav može da bude. Na poboljšanju saradnje uveliko se radi, jer su od maja ove godine Srpsku posjetilo nekoliko jakih kineskih kompanija, a i Vlada Srpske je boravila u Kini“, naveo je Džombić.
On je napomenuo da je nakon posjete Vlade Srpske Kini nekoliko kompanija iz ove zemlje posjetilo Srpsku, uglavnom one iz oblasti elektroenergetskog sektora, ali i da je već potpisan protokol o saradnji između Investiciono-razvojne banke Srpske i Kineske razvojne banke.
Džombić je podsjetio da se juče sastao sa predstavnicima kineske kompanije koja je specijalizovana za zaštitu životne sredine u oblasti energetike “Vuhan kaidi”, koja je zainteresovana za desumporizaciju termoelektana u Republici Srpskoj i za proizvodnju hidrelektrana od biomase.
“Riječ je o vodećoj kineskoj kompaniji za zaštitu životne sredine u energetskom sektoru, koja je imala nekoliko sastanaka u ministarstvima u Vladi Srpske, a posjetiće i Termoelektranu “Ugljevik”, dodao je Džombić.
On je napomenuo da su u Srpskoj bili i predstavnici kineske kompanije za energiju “Cmec”, koja je zainteresovana za izgradnju drugog bloka Termoelektrane “Gacko”, a koja je pokazala interes i za ulaganje u elektroenergetski sistem Srpske.
Džombić naglašava da se Kineska međunarodna korporacija za vode i struju prijavila na raspisani tender za strateškog partnera za izgradnju “Gornje Drine”, podsjetivši da je riječ o izgradnji četiri hidroelektrane predračunske vrijednosti od oko 500 miliona evra.
On je naveo da su se na ovaj tender prijavile i grčka i njemačka državna kompanija.
“Pregovore ćemo voditi do kraja godine i onaj ko bude najuspješniji s njim će Srpska ići u strateško partnerstvo”, kazao je Džombić, dodavši da se strateško partneru nudi 51 odsto u novoformiranom preduzeću.
Džombić je istakao da se Srpska potpuno uvjerila u kapacitete kompanija koje dolaze iz Kine i njihovo iskustvo u izgradnji ovakvih projekata širom svijeta, kao i visokoj tehnologiji koju primjenjuju.
“Republika Srpska ima veliki potencijal u elektroenergetskom sektoru. Naš hidropotencijal iskorišćen je samo 30 odsto i najznačajniji je u širom regionu. To predstavlja jednu od komparativnih prednosti Srpske”, naglasio je Džombić.
Džombić je precizirao da Srpska ima potencijal za ulaganje u elektroenergetski sektor od najmanje pet milijardi evra, zbog čega su strateški partneri iz cijelog svijeta pokazali veliki interes.
Džombić je rekao da je sa ambasadorom Kine u BiH dogovoreno otvaranje katedre za kineski jezik na univerzitetu u Istočnom Sarajevu, kao i otvaranje centra za kulturu u Banjaluci.
On je poručio da će Vlada Srpske učiniti sve da realizuje neke od ovih projekata, istakavši da je Srpska potpuno otvorena za saradnju sa kineskim kompanijama.
Džombić je podsjetio da je u Banjaluci boravila i grupa osoba sa invaliditetom iz Kine, kao i dječija akrobatska grupa.
Govoreći o političkim odnosima Kine na ovim prostorima, Džombić je kazao da Srpska njenu politiku smatra veoma iskrenom i dobronamjernom.
Doživljavamo Kinu kao pravednu zemlju i veoma smo otvoreni da stvorimo prostor za dodatnu saradnju i povezivanje u svakom pogledu. To smo shvatili i zato smo krenuli ovako intenzivno u pomenute aktivnosti. Smatramo da imamo zajednički potencijal da ostvarimo još bolju saradnju i upravo na tom polju radimo“, kazao je Džombić.
Govoreći o odnosu prema BiH, Džombić je rekao da je Srpska veoma zahvalna na stavu Kine, koja ukazuje na to da domaće unutrašnje snage u BiH treba da nađu rješenja za njen put.
“To je veoma ispravan i pravedan stav, jer i mi u Srpskoj tražimo da se domaćim političkim snagama prepusti dogovor o budućnosti BiH“, stav je premijera Džombića.
Odgovarajući na pitanje da neke evropske razvijene zemlje žele da Kina otkupi njihove dugove, Džombić je kazao da to može iznenaditi samo one koji nemaju predstavu o globalnim kretanjima.
“Mi veoma dobro pratimo i analiziramo trenutna privredna kretanja u Kini, koja je druga ekonomska sila svijeta, sa stopom rasta bruto društvenog proizvoda u prvo polugodištu ove godine od 9,5 odsto”, napomenuo je Džombić.
On je dodao da je Kina jedan od najvećih povjerilaca SAD u kupovini dužničkih obveznica, kao i da je uložila 40 milijardi evra u dužničke obveznice Evropske unije.
Džombić je napomenuo da je prvi put zamjenik direktora Međunarodnog monetarnog fonda Kinez, koji je najavio da će od zemalja članica MMF-a tražiti da provedu neophodne fiskalne i socijalne reforme, da ne bi uticale na destabilizaciju globalnih kretanja.
On je kazao da će posebni zahtjevi ići prema SAD, jer je riječ o ekonomiji sa značajnim problemima.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma džomba je čudo od djeteta – još jedan balansero.
Pa ni ovaj nije gotov a oni pocinju i drugi,,,strasno 🙁
Premijer kaže: Kina jedan od najvećih povjerilaca SAD u kupovini dužničkih obveznica, kao i da je uložila 40 milijardi evra u dužničke obveznice Evropske unije
Meni ovo liči na princip kada im tol'ko duguju Amerika i Evropa pa da i mi malo uzmemo.
Nigdje ni riječi kako će se kredit vraćati, koliki će biti promet na tom autoputi i ostale trice … itd itsl