VAŠINGTON, Hiljade Amerikanaca juče je u Vašingtonu organizovalo protestnu šetnju u znak podrške planu administracije za smanjenje nezaposlenost i kritikovalo Kongres što taj prijedlog nije usvojio.
Američki predsjednik Barak Obama pozvao je 8. septembra Kongres da usvoji ekonomski paket od skoro 450 milijardi dolara, čiji je cilj otvaranje novih radnih mjesta u SAD, gdje nezaposlenost trenutno prelazi devet odsto. Demonstranti su protest završili pored spomenika Martinu Luteru Kingu, gdje je organizator skupa, baptistički sveštenik Al Šarpton, održao govor u kome je žestoko kritikovao kongresmene što blokiraju zakone kojima bi se olakšale nevolje običnih Amerikanaca. “Ako ne možete da taj zakon usvojite u kancelarijama, mi ćemo ga usvojiti na ulici”, rekao je Šarpton i dodao da bi Martin Luter King podržao njihove zahtjeve.
Skup je održan pod nazivom Marš na Vašington za radna mjesta i pravdu, što je direktna aluzuja na poznati Marš na Vašington za radna mjesta i slobodu, iz 1963. godine, na kome je King održao svoj slavni govor. Martin Luter King, takođe baptistički sveštenik, i poznati borac za ljudska prava, ubijen je 1968. godine.
Ovog puta, među govornicima je bio njegov sin, Martin Luter King III, koji je rekao da je njegov otac možda ubijen upravo zato što je govorio o potrebi preraspodjele bogatstva u SAD.
“Zato što je rekao da ako Amerika želi da preživi na razuman način, mora da preraspodjeli bogatstvo”, dodao je on.
Glas za DC ogranizovan je na Liberti Plazi, koju su još prije nedjelju dana šatorima zauzeli članovi antiratnog pokreta Oktobar 2011. Nekoliko blokova odatle kampuju sljedbenici pokreta Okupirajte DC, kao ogranak američkog pokreta Okupirajte Volstrit.
Distrikt Kolumbija da dobije status države
Pošto je jedan od zahtjeva onog skupa iz 1963. bio i samouprava za Distrikt Kolumbija, zbog toga su se sada Šarptonovom skupu pridružili i učesnici protesta pod nazivom Glas za DC, koji je predvodio gradonačelnik Vašingtona Vincent Grej. Njihov glavni zahtjev je da Distrikt Kolumbija, gdje se nalazi američka prestonica, dobije status države, kako bi građani Vašingtona imali ista prava kao i ostali Amerikanci. Tanjug