VITEZ, Radnici sa neriješenim radno-pravnim statusom Poslovnog sistema “Vitezit” drugi dan štrajkuju glađu, a kako navode, životi su im ugroženi i tokom noći bilo je ljekarskih intervencija.
Radnici ističu da su prvu noć proveli u neuslovnoj prostoriji zgrade Uprave preduzeća, dok direktor Josip Mišković smatra da su štrajkači nasilno ušli u preduzeće, te im je u više navrata zaprijetio policijom.
Predsjednik Štrajkačkog odbora Safet Sivro rekao je da pedesetak radnika koji su izašli iz prostorije stoje ispred kapije, jer im je Mišković zabranio ulazak, a 10 odsto ljudi ne može da štrajkuje glađu, jer su hronični bolesnici.
“I danas smo, ko zna koji put, uputili prijedlog za pregovore Vladi Federacije BiH (FBiH) i federalnom ministru enregetike, industrije i rudarstva Vahidu Heći, koji su najodgovorniji za našu agoniju”, objasnio je Sivro.
Radnike je, zajedno sa predstavnicima opštinskih vlasti posjetila predsjednik Samostalnog sindikata hemije i nemetala FBiH Kata Iveljić koja je pozvala federalnu Vladu i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva da se hitno obrate radnicima koji su u štrajku.
“Tražimo od federalne Vlade da u roku od 24 časa dođu u `Vitezit` i ponude neko rješenje, a ako to ne učine, sa radnicima ćemo donijeti odluku o radikalnijim mjerama”, upozorila je Iveljić, dodajući da više neće gledati ovu nepravdu nad radnicima.
Ona smatra da je žalosno da radnici na ovakav način moraju da iznude svoja prava, te naglasila da Samostalni sindikat hemije i nemetala traži samo zakonska rješenja.
Predsjedniik Sindikata zaposlenih radnika “Vitezita” Franjo Kovač podržao je radnike sa neriješenim radno-pravnim statusom, rekavši da ništa bolji status nemaju ni zaposleni.
“Način poslovanja je protivzakonit, ne plaćaju se doprinosi prema PIO/MIO, nemamo zdravstvenu zaštitu, nemamo redovnih plata. Ovo što se radi prema zaposlenim je van svakog razuma. Jedino rješenje je uvezivanje sa rudnicima elektro privrede. Ti rudnici uvoze eksploziv, a mi kao državna firma ostajemo bez posla”, kaže Kovač.
Štrajkači traže da Nadzorni odbor stavi veto na sve spiskove radnika za penzionisanje, upućene prema Zavodu PIO/MIO, uvezivanje staža za period od 1. januara 1992. do ove godine, kao i penzionisanje radnika koji su ispunili uslove.
Oni traže i povratak na posao radno sposobnih, koji nisu stekli uslove za penzionisanje, smjenu Nadzornog odbora, te stavljanje veta na sve nove prijeme radnika do ispunjenja njihovih zahtjeva. Takođe, poručuju i da se mora zaustaviti dalje pljačkanje “Vitezita” i da moraju biti kažnjene dosadašnje kriminalne radnje u ovoj firmi.