BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje BiH priznala je da nema novca da izvrši povrat poreza na dodatnu vrijednost. Portparol UIO BiH Ratko Kovačević rekao je za CAPITAL.ba, da se poreskim obveznicima trenutno duguje 70,8 miliona KM, a rok za povrat je istekao prije 20 dana.
Problem je što priliv rezervisanih sredstava na računu za povrat raste znatno sporije od zahtjeva za gotovinski povrat PDV-a.
Nedostatak novca je primijećen još prošle godine, ali ništa nije preduzeto. Uprava je, ističe Kovačević, u oktobru alarmirala Upravni odbor da nešto hitno uradi. Do tada rezervisanje 10 odsto od prikupljenog poreza novca je bilo dovoljno, samo zato što se u 2007. godinu ušlo sa 98 miliona maraka viška iz 2006. godine kada je povrat PDV zbog efikasnijeg uvođenja sistema, bio stopiran.
“Limitirajući faktor je Odluka UO UIO BiH kojim se za povrat sredstava rezerviše samo 10 odsto od prikupljenih novca. Ovaj procenat se mora promijeni ili nešto hitno preduzeti, jer zahtjevi su sve veći, a mi na računu nemamo ni marku. Dnevni priliv je otprilike 1,5 do 1,8 miliona maraka, a dug će uskoro biti veći od 71 milion KM”, kaže Kovačević.
Međutim, u Upravnom odboru odbacuju svaku odgovornost. Član UO UIO Miodrag Kudić je protiv povećanja stope obavezne rezerve za povrat. Ističe da UIO po Zakonu o prikupljanju i povratu PDV ima mogućnost da izvrši povrat, ali ne radi svoj posao. “Ako se primijeni član 9. Ovog Zakona i Pravilnik o određivanju iznosa za rezervisanje sredstava, UIO ne samo da ima mogućnost, već i obavezu da izvrši povrat. To nisu uradili, i ja ću na prvoj sledećoj sjednici UO postaviti pitanje odgovornosti za to. Oni moraju svaki dan izračunati koliko je sutra potrebno novca za povrat. Povrat je prioritet i dužni su da prvo to izvrše, a potom da vrše raspodjeli preostalih sredstava između države i entiteta. Zakon o PDV-u je jasan i ne vidim gdje je tu odgovornost UO. Najlakše je odgovornost prebaciti na UO, ako će UO raditi njihov posao onda ćemo otpustiti sve te ljude, i UIO će odrađivati njihov posao”, rekao je Kudić.
Para ima, ali ne za privredu
Novca od indirektnih poreza ima, a državni I entitetski budžeti su sve puniji. Prošla godina je bila rekordna po prihodima, a izgleda da će se ove godine ubrati još više, jer je već u januaru prikupljeno 38 miliona maraka više nego u januaru 2007. godine, rekao je Kovačević.
Privrednici su ogorčeni. Zahvaljujući porezu na dodatnu vrijednost, kažu, državna kasa je prepuna, a novca za povrat PDV-a nema. Kompanije su prisiljene uzimati skupe kredite jer im Uprava za indirektno oporezivanje nije vratila novac.
Najteže su pogođene izvozne firme, poput AM Međugorja ad Banjaluka, koje imaju pravo na sto postotni povrat PDV-a. Troškovi poslovanja su ekstremno porasli, i još im, ističu, država zavlači ruku u džep.
“Ovo nas je veoma iznenadilo. Država je počela raditi protiv nas, ja to tako smatram. Ne razumijem da mi moramo ekspresno brzo izmirivati svoje obaveze, a ona ne može na vrijeme vratiti nama ono što je naše”, kaže direktor AM Međugorje Mile Atlagić.
Ističe da samo za dan kašnjenja u podnošenje PDV prijave UIO BiH naplati čak 300 maraka. Sada kada je država, kaže, probila sve rokove šta bi se desilo da svi podnesemo tužbu.
Bez obzira čija je odgovornost privrednici zahtijevaju brzu reakciju. Pojedinim firmama, kako saznajemo, UIO BiH duguje milionske iznose. Na primjer, banjalučkoj firmi “Balkal”, najvećem izvozniku u RS nisu vratili 1,9 miliona KM. Capital.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Hm, Balkal…, BIRAČ, bolje recite.., samo se sve knjiži na Balkal..
Nije mi jasno što niko ne priča o toj temi (Birač), zar i ovdje imate urednike koji to ne dozvoljavaju?!?!?!?!?!?