ATINA, EU i međunarodni investitori sa nestrpljenjem očekuju ishod referenduma, koji predstavlja najveći izazov za evrozonu od njenog uspostavljanja 1999. godine i pristupa Grčke dvije godine kasnije.
Ishod nije siguran jer rezultati anketa pokazuju da je veoma mala razlika između pozitivnog i negativnog odgovora na referendumu.
Grčki premijer Aleksis Cipras insistira da bi negativan odgovor ojačao grčku poziciju u pregovorima sa međunarodnim kreditorima – EU, Evropskom centralnom bankom /ECB/ i Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/.
Međutim, lideri EU upozoravaju da je to ishod kojim bi došlo do izlaska Atine iz evrozone ili “Greksita”.
Jedan od glasača nastavnik Dimitris Halatsis rekao je da je ovo “dan od ključne važnosti” i da je on na listiću zaokružio “ne” jer smatra da je to jedina šansa za grčku Vladu i da će Atina time izvršiti pritisak na kreditore.
Nešto stariji glasač Mikelis /80/ potvrdio je da je i on zaokružio “ne” jer smatra da će ih Brisel “tako shvatiti mnogo ozbiljnije”.
Međutim, penzionisana novinarka Teodora /61/ kaže da je glasala “da” jer smatra da je to “da, za EU”.
Grčki premijer je svoj glas na referendumu dao u Osnovnoj školi u centralnom dijelu Atine, sjeverno od Akropolja.
Grci su danas izašli na birališta kako bi na referendumu odgovorili da li prihvataju ili odbijaju mjere štednje, koje su ponudili međunarodni kreditori u zamjenu za dodatnu finansijsku pomoć.
Glasačka mjesta otvorena su jutros u 7.00 časova za gotovo 11 miliona registrovanih glasača.
Evropski fond za finansijsku stabilnost saopštio je krajem sedmice da je Grčka zvanično bankrotirala i postala je prva zapadna zemlja koja MMF-u nije uplatila ratu od 1,7 milijardi evra.
U Evropskom fondu za finansijsku stabilnost Grčka se u pozajmicama zadužila za 144,6 milijardi evra.
Očekuje se da će i grčke banke u narednim danima biti nelikvidne, sem ukoliko ECB ubrzo ne pošalje sredstva. Srna