ŠTUTGART, Ministarka za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je Srni da bi u okviru Strategije EU za dunavsku regiju, koja obuhvata makroregiju sa više od 110 miliona stanovnika, trebalo da zajedničkim projektima budu stvorene pretpostavke za ujednačavanje socio-ekonomskog razvoja.
Cvijanovićeva rekla je da bi time trebalo stvoriti pretpostavke i za jačanje kapaciteta za tehnološki razvoj i inovacije, za ujednačavanje primjene ekoloških standarda, unapređenje saobraćajne infrastrukture putem zajedničkih projekata, kao i povećanje kargo transporta na Dunavu. Cilj je ojačati i saradnju u oblasti energetike i turizma, kao i zajedničke aktivnosti u sferi bezbjednosti i borbe protiv organizovanog kriminala.
”Jedna od ključnih oblasti u oviru Akcionog plana za provođenje Strategije jeste i podrška kojom bi se trebalo doprinijeti jačanju konkurentnosti preduzeća, uključujući i razvoj klastera”, naglasila je Cvijanovićeva, koja je u Štutgartu učestvovala u radu konferencije o mogućnostim i perspektivama Strategije.
Ona je naglasila da je Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Srpske već učestvovalo u pripremnim sastancima, i nastaviće aktivno da učestvuje u svim aktivnostima vezanim za realizaciju projekta prekogranične saradnje u okviru ovog prostora.
Ova konferencija okupila je danas u Štutgartu ministre i druge predstavnike vlada zemalja podunavske regije.
Cvijanovićeva je istakla da su konferenciji prisustvovali i predstavnici Evropskog parlamenta, kao i evropski komesar za energetiku Ginter Etinger, koji je ranije bio premijer njemačke pokrajine Baden-Virtemberg. Ova pokrajina i njen sadašnji premijer Vinfrid Krečmar su domaćini i pokrovitelji konferencije i jedan od glavnih koordinatora za realizaciju zajedničkih projekata koji će proisteći iz ove strategije i Akcionog plana.
”Ovom inicijativom obuhvaćene su zemlje Podunavlja, ali i zemlje koje su naslovljene na ovu regiju, pa se tako otvara mogućnost i za njihovo učešće u zajedničkim projektima bez obzira da li su članice EU ili ne”, naglasila je Cvijanovićeva.
Projekat Strategije EU za dunavsku makroregiju je drugi po redu projekat ove vrste koncipiran po uzoru na makroregiju baltičkih zemalja, i urađen uz podršku EU i direktno angažovanje nadležnih službi Evropske komisije.
Cvijanovićeva je istakla da je, nakon konferencije za predstavnike vlada dunavske regije, upriličen i radni ručak sa premijerom Baden Virtemberga i evropskim komesarom za energetiku na kojem se detaljnije govorilo o mogućnostima saradnje i učešću vlada zemalja podunavlja u određenim projektima saradnje.