BRISEL, BANJALUKA, Građani BiH će od 15. decembra u zemlje šengena EU moći putovati bez viza, saznaju “Nezavisne” iz diplomatskih krugova u Briselu, koji su željeli da ostanu anonimni.
Dva različita izvora u Briselu su nam potvrdila da je radni dokument za odobravanje bezviznog režima već završen i da će o njemu glasati ambasadori članica zemalja EU na sastanku u Briselu 3. novembra, što je formalno jedina preostala “prepreka”.
“Ukoliko ovdje odluka bude pozitivna, odluka o ukidanju viza za građane ove dvije zemlje na sjednici Savjeta EU 8. novembra će biti čista formalnost”, rekao nam je izvor.
Izvor nam je pojasnio da tačka o bezviznom režimu za BiH, koja ide zajedno s Albanijom, trenutno nosi oznaku “b”, ali da ako ambasadori 3. novembra donesu jednoglasnu odluku, što se očekuje, ona će preći u oznaku “a”. Odluke pod oznakom “a” se na sjednici Savjeta EU donose bez rasprave, dok oznake “b” podliježu određenoj raspravi.
Kako nam je pojasnio izvor, Lisabonski ugovor je donekle zakomplikovao proceduru u odnosu na onu koju su prošle godine imale Srbija, Makedonija i Crna Gora, koje su 19. decembra prošle godine dobile bezvizni režim.
“Ukoliko Savjet EU donese odluku 8. novembra, što ne sumnjamo da će se desiti, po Lisabonskom ugovoru to još treba da potvrde zajedno Savjet i Parlament, što će se najvjerovatnije desiti 24. novembra. Odluka bi trebalo da bude objavljena u službenom glasniku 14. decembra, a da na snagu stupi narednog dana”, rekao nam je izvor.
Ranije je bilo određenih rezervi u vezi sa datumom ukidanja viza jer je Francuska imala rezerve. S obzirom na to da je Francuska, kako smo juče objavili, 22. oktobra definitivno odustala od blokade BiH, otvorio se put za usaglašavanje stavova i donošenje odluke.
Treći izvor, koji nam je odbio potvrditi ovu odluku, rekao je da su BiH i Albanija još na “klackalici” i da je potreban oprez kako se odluka ne bi u zadnji čas promijenila.
“Bojim se da bi prerano slavlje moglo dovesti do blokade odluke. Zato mislim da svi treba da budemo oprezni, a BiH i Albanija obavezno treba da nastave da čine sve kako bi EU uvjerile da rade na ovom pitanju”, rekao nam je treći izvor.
Ono što je najveća omča oko vrata BiH i Albaniji je, kako saznajemo, pitanje azilanata i problema koji se pojavio u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji, nakon što je veliki broj građana pohrlio u EU u nadi da će dobiti azil.
“Azilanti su noćna mora za EU i to je u stvari jedina ozbiljna kočnica, ali uvjereni smo da su BiH i Albanija preduzele sve mjere da se to ne desi i to nam daje pouzdanje da smo na pravom putu”, rekao je izvor.
EU je prije dvije godine dala “mapu puta” koja je sadržavala oko 150 reformi koje BiH mora da provede kako bi bila stavljena na bijelu šengensku listu. Evropska ekspertska komisija je u BiH boravila u junu, a u julu su “Nezavisne” ekskluzivno objavile mišljenje eksperata da je BiH ispunila gotovo sve uslove.
Nakon toga Tanja Fajon, specijalni izvjestilac Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju, predložila je Parlamentu izglasavanje odluke o viznoj liberalizaciji, što se i desilo početkom prošlog mjeseca. Naime, evroparlamentarci su ogromnom većinom podržali ukidanje viza za BiH. Prethodno je Evropska komisija, na osnovu ekspertskog izvještaja, poslala mišljenje Parlamentu da ove dvije zemlje treba staviti na bijelu šengensku listu.
Da bi građani BiH mogli u EU putovati bez viza potrebno je da nabave nove biometrijske pasoše, koji su bili jedan od najvažnijih uslova za viznu liberalizaciju. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.