VORONJEŽ, Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev izjavio je danas da bi Rusija mogla da ukine zabranu izvoza pšenice prije 31. decembra, te da dražavne zalihe žitarica možda neće biti dovoljne da zadovolje potrebe poslije velike suše.
Njegovi komentari kontradiktorni su izjavama premijera Vladimira Putina, koji je rekao da će zabrana vjerovatno biti produžena do kraja 2011. godine.
Smanjenje izvoza iz Rusije, koja je prošle godine bila treći svjetski izvoznik pšenice, dovela je da rasta cijena na svjetskim tržištima i bojazni da će nastati nestašica hrane.
“Embargo na izvoz pšenice je prisilna, ali privremena mjera. Čim utvrdimo koliko je pšenice donijela žetva, embargo će biti ukinut. U to ne treba sumnjati”, rekao je Medvedev u obraćanju poljoprivrednicima u Voronježu, glavnom gradu regiona koji je teško pogođen sušom.
Rusija je uvela zabranu izvoza na sve vrste žitarica od 15. avgusta do 31. decembra da bi stabilizovala domaće cijene poslije suše koja je, kako se procjenjuje, umanjila prinose na 60 do 65 miliona tona sa 97 miliona tona u 2009. godini.
Medvedev je takođe rekao da državne zalihe pšenice možda neće biti dovoljne za pokrivanje domaćih potreba, što je potencijalni signal da će određene količine morati da se uvezu.
“Državne zalihe neće biti dovoljne za zatvaranje svih pitanja. U svakom slučaju, moraćemo da potražimo pšenicu. Uska grla na tržištu moraju da budu otvorena, a to je odgovornost Vlade”, rekao je ruski predsjednik.
U Vladinim skladištima trenutno ima 9,5 miliona tona pšenice, što je dio zaliha hrane koje se procjenjuju na 21 do 25 miliona tona.
Zvaničnici i analitičari procjenjuju da će Rusija morati da uveze tri do šest miliona tona pšenice zbog velike suše koja ja umanjila prinose ove godine.