BANJALUKA, Kolegijum Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske utvrdio je da način finansiranja rada službe predviđen Nacrtom republičkog budžeta za narednu godinu nije u skladu sa relevantnim zakonskim okvirom i zagarantovanom ustavno-pravnom pozicijom ove službe, kao vrhovne revizorske institucije u Srpskoj.
Namjera da se Glavna služba za reviziju uvede u trezorski sistem poslovanja, o čemu se zaključuje na osnovu usvojenog Nacrta budžeta Republike Srpske za 2016. godinu, predstavlja ničim opravdano narušavanje dosad dostignutog nivoa njene finansijske i funkcionalne nezavisnosti, saopšteno je iz ove institucije.
Glavna služba upozorava da bi njenim uključivanjem u trezorski sistem poslovanja, kao klasičnog budžetskog korisnika, očigledno došlo do direktnog sukobljavanja odredaba pojedinih članova Zakona o trezoru, Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske i Zakona o izvršenju budžeta Srpske sa odredbama Zakona o reviziji javnog sektora Republike Srpske.
Uključivanje u sistem trezorskog poslovanja dovelo bi, između ostalog, do postupanja koje nije u skladu sa odredbama Zakona o reviziji javnog sektora Republike Srpske, devalviranja INTOSAI standarda revizije u Srpskoj, dovođenja u pitanje realizacije Strategije razvoja Glavne službe za reviziju javnog sektora i otežane pregovaračke pozicije Srpske u procesu evropskih integracija.
Važećim zakonskim okvirom, prije svega Zakonom o reviziji javnog sektora Republike Srpske, kao i brojnim međunarodnim dokumentima, standardima i smjernicama koje se na osnovu ovog zakona primjenjuju u Srpskoj, uključujući i INTOSAI standarde, Glavnoj službi za reviziju zagarantovana je potpuna nezavisnost i sloboda od kontrole i upravljanja, osim na način propisan ovim zakonom.
U skladu sa zakonom i najboljim međunarodnim praksama, potpuna finansijska i funkcionalna nezavisnost Glavne službe za reviziju podrazumijeva da joj, kao vrhovnoj revizorskoj instituciji u Republici Srpskoj, moraju biti obezbijeđena dovoljna finansijska sredstva za funkcionisanje u okviru dodijeljenog zakonskog mandata, te da joj treba osigurati pravo da zahtjev za potrebnim finansijskim sredstvima podnese direktno Narodnoj skupštini.
U Glavnoj službi za reviziju navode da njena finansijska i funkcionalna nezavisnost podrazumijeva i pravo da odobrena finansijska sredstva koristi samostalno na način koji smatra najboljim i najracionalnijim, u skladu sa zakonom i utvrđenim mandatom.
“Važno je istaći činjenicu da i Evropska komisija u svojim primjedbama i preporukama koje, po pravilu, daje u svakom izvještaju o napretku BiH na putu ka evropskim integracijama snažno promoviše princip nezavisnosti u radu eksterne javne revizije”, navodi se u saopštenju.
Iz Glavne službe za reviziju poručuju da je trezorski sistem poslovanja u Republici Srpskoj uređen Zakonom o trezoru, kojim je propisano da, kad su u pitanju korisnici prihoda budžeta na republičkom nivou, isključivo pravo raspolaganja sredstvima u sistemu Jedinstvenog računa trezora ima Ministarstvo finansija koje je, između ostalog, odgovorno za izmirenje obaveza u skladu sa Zakonom o izvršenju budžeta koji se donosi za svaku fiskalnu godinu.
“Sa druge strane, Zakonom o reviziji javnog sektora Republike Srpske utvrđena je sloboda od kontrole i upravljanja Glavnom službom za reviziju i nadležnost glavnog revizora nad raspolaganjem sredstvima i odobravanjem plaćanja troškova ove službe”, navodi se u saopštenju.
U Glavnoj službi za reviziju navode da čine sve kako bi se pronašlo odgovarajuće rješenje za prevazilaženje ovog izuzetno složenog problema, kao i da će, bez obzira na konačan ishod, nastojati da i budućem periodu očuvaju dosad stečeni visok nivo profesionalnog i ličnog integriteta revizorskog osoblja i potpunu nezavisnost službe od bilo kakvog političkog ili nekog drugog nedozvoljenog uticaja na njen rad. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nije njima nezavisnost problem. Nemaju je ni sada. Problem je neminovno smanjivanje i kašnjenje plata.