Ulagače na Wall Streetu zabrinjava jačanje dolara

wallNJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje, jer se Dow Jones i S&P 500 indeks kreću na rekordnim nivoima, a ulagače počinje zabrinjavati uspon dolara, koji je prema korpi valuta ojačao rekordnih 10 sedmica zaredom.

Dow Jones indeks prošle je sedmice skočio 1,7 odsto, na 17.279 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,25 odsto, na 2.010 bodova, a Nasdaq indeks 0,3 odsto, na 4.579 bodova.

Krajem prošle sedmice Dow Jones i S&P 500 indeks dostigli su nove najviše nivoe u istoriji, zahvaljujući odluci čelnika američke centralne banke da će ključne kamatne stope ostati na niskim nivoima još ‘neko vrijeme’.

Međutim, projekcije pokazuju da čelnici Feda idućih godina očekuju brži rast kamata nego prije. To je prošle sedmice podstaklo jačanje dolara na svjetskim valutnim tržištima, pa je njegov kurs prema jenu dostigao najviši nivo u šest godina, a prema evru u 14 mjeseci.

Pritom je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, dostigao najviši nivo u više od četiri godine. Bio je to njegov 10. sedmični uspon zaredom, što nije zabilježeno nikada od 1973. godine, kada je uveden taj indeks.

„Posljednjih godina kurs dolara kretao se u relativno uskom rasponu. Od ovoga se ljeta, međutim, razvija uzlazni trend“, kaže Adam Sarhan, izvršni direktor u kompaniji Sarhan Capital.

Jačanje američke valute već je izazvalo pad cijena roba, kao što su nafta, plemeniti metali i kukuruz, kojima se na svjetskim tržištima trguje u dolarima.

Na gubitku bi, takođe, mogle biti američke multinacionalne kompanije, koje bilježe velike prihode na svjetskim tržištima. Na primjer, cijena akcije Exxona pala je u posljednjih 10 sedmica oko 5 odsto, premda cijene drugih akcija rastu. Oko 36 odsto svojih ukupnih prihoda taj naftni div ostvaruje u SAD-u, a ostatak u inostranstvu.

Pročitaj više:  CG: Objavljena šesta lista 200 poreskih dužnika

„Ako prodajete proizvode za široku potrošnju na svjetskim tržištima, jačanje dolara neće vam pomoći. To neće pomoći ni velikim američkim tehnološkim kompanijama koje ostvaruju velike prihode u inostranstvu“, kaže Larry Glazer, partner u kompaniji Mayflower Advisors.

Međutim, jačanje dolara moglo bi na neke segmente američke ekonomije djelovati pozitivno. Zahvaljujući nižim cijenama nafte, Amerikanci bi mogli manje trošiti na gorivo, a više na druge proizvode, što bi podstaklo potrošnju.

„Ako to zaista podstakne potrošnju, koja čini lavovski dio ekonomije, to bi kratkoročno moglo podstaći ekonomski rast“, kaže Glazer.

No, hoće li jačanje dolara uticati pozitivno ili negativno na američku ekonomiju, zavisi o inflaciji u SAD-u i brzini i snazi uspona dolarova kursa.

„Ako cijena dolara nastavi rasti sporo, to će kompanijama i trgovcima ostaviti vremena za prilagođavanje novonastalim uslovima. Međutim, ako uspon bude brz i snažan, posljedice bi mogle biti nemjerljive“, zaključuje Sarhan. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts