BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske danas je razmatrala prijedlog strategije razvoja energetike Srpske do 2030. godine, kojim su u ovaj sektora predviđene investicije od 11,5 milijardi KM.
Dokumentom se na sistematičan način objedinjuju mjere, ciljevi i planovi razvoja ove oblasti kroz standarde gazdovanja i odnose u ovom sektoru kakvi vrijede u EU.
Predstavljajući ovaj dokument, ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević rekao je danas da energetika predstavlja strateški sektor, koji je pokretač cjelokupnog privrednog razvoja.
“Ciljevi strategije su, prije svega, zadovoljiti energetske potrebe Srpske na osnovu vlastitih energetskih resursa i time omogućiti što veću energetsku nezavisnost, te obezbijediti investicije u energetski sektor uz istovremenu težnju da elektroprivreda ostane u većinskom vlasništvu države”, istakao je Kovačević.
On je dodao da Elektroprivreda traba da bude stabilna i uspješna kompanija, koja će u budućnosti sa stranim investitorima obezbjeđivati dobre aranžmane i time biti okosnica privrednog razvoja.
“Strategijom su predviđeni i različiti modeli finasiranja – javno, koje podrazumjeva finansiranje iz postojeće akumulacije kapitala mješovitog holdinga i zavisnih preduzeća Elektroprivrede u kombinaciji sa kreditnim sredstvima, mješovito finansiranje u partnerstvu javnog i privatnog sektora i privatno finansiranje ili investicije privatnih kompanija”, rekao je Kovačević.
On je naglasio da će energetski sektor do 2030. godine, osim razvoja infrastrukture, koja podstiče privredni razvoj i opšti rast životnog standarda, imati dimenziju stvaranja dodatne vrijednosti, jer postoji potencijal za prodaju energije na inostranim tržištima.
“Vlada Srpske ima jasno opredjeljenje da investicije u energetiku moraju doprinositi ostvarenju statutarnih ekonomskih ciljeva u Srpskoj – rasta bruto društvenog proizvoda, povećanja zaposlenosti, pozitivnom trgovinskom bilansu i drugom”, istakao je Kovačević.
Poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Svetozar Jovanović rekao je da je dobro što je predviđeno da se Hidroelektrana “Dabar” gradi vlastitim sredstvima, te dodao da hidropotencijal nema ograničenja kakve imaju termoeletrane, što treba iskoristiti. “Od energetskih sirovina zavise i veliki, a ne mali, pa bi dobro bilo da istraživanja o nafti i gasu u Srpskoj daju pozitivne rezultate”, istakao je Jovanović.
Šef Kluba poslanika Demokratskog narodnog saveza /DNS/ Spomenka Stevanović ukazala je na značaj energetskog sektora za ukupni razvoj svakog društva, te istakla da su u tom kontekstu svakako prednosti prirodni resursi Republike Srpske.
“Treba imati u vidu da su sve evropske zemlje energetski zavisne i da će do 2030. godine uvoziti 70 odsto energije”, naglasila je Stevanovićeva i dodala da DNS smatra da energetski sektor ne treba privatizovati.
Šef kluba poslanika Srpske demokratske stranke /SDS/ Vukota Govedarica rekao je da će SDS tražiti informaciju o privatizaciji rudnika Miljevina, kako bi se vidjeli efekti te privatizacije, ta ocijenio da bi o strategiji razvoja energetike trebalo da Narodna skupština raspravlja svake godine, kako bi se obezbijedili što bolji efekti njene primjene.
“Kada je u pitanju hidropotencijal, vidi se da ste pokušali da polovično podijelimo te resurse kada je riječ o javno-privatnom partnerstvu”, istakao je Govedarica.
U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je razmatranje prijedloga strategije regulatorne reforme i uvođenje procesa procjene uticaja propisa u Republici Srpskoj za period 2012. do 2015. godine. Srna
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
UUU, evo milijardi. Biće para za lopove. Mislim da bi Banja Luci trebalo još kockarnica, jer lopovi sve više kradu od naroda, a budimo realni te pare treba negdje potrošiti. Bogati sve više gomilaju, a siromašni i srednja klasa (ono što je ima) je sve siromašnija. Mislim da bi to bio biznis.
Imajuci u vidu da po svim opstinama sva javna preduzeca posluju sa minusom ili minimalnom dobiti, te da niko za to jos nije smijenjen, sve gore navedeno predstavlja prolivanje iz supljeg u prazno.
“Ciljevi strategije su, prije svega, zadovoljiti energetske potrebe Srpske na osnovu vlastitih energetskih resursa.”
Trenutno je izvoz kategorija koja je veća i od najvećeg segmenta domaće potrošnje ili 53% ukupne potrošnje. Kome, kada i zašto gradite. Pokažite države neto izvoznike energije i šta je tu uopšte dobro. Besmislica.
Madam, prijavite svoju ideju Vladi RS?