BRISEL, Zemlje članice Evropske unije uložile su oko 3.000 milijardi (tri biliona) evra u spasavanje banaka, u vidu garancija i novčanih injekcija, u periodu od septembra prošle godine kada je finansijska i privredna kriza dostigla vrhunac, objavila je Evropska komisija.
EK je objavila da su u cilju sprečavanja propasti banaka u 27-članoj EU zemlje članice izdvojile 2.300 milijardi evra u paketima garancija za finansijski sektor, iznos od 300 milijardi evra za programe dokapitalizacije i 400 milijardi evra za ostale programe spasavanja i restrukturiranja.
“Posljednjih šest mjeseci pokazalo je da kontrola državne pomoći širom EU ima ključnu ulogu u koordinisanom rješavanju izazova u privrednoj krizi širom Evrope”, kazala je evropski komesar za zaštitu tržišne utakmice Neli Kros.
Dodala je, takođe, da su obzirnija i brža odobrenja planova pomoći u Briselu ne samo spasila banke, već i jedinstveno tržište EU, i to sprečavanjem protekcionizma, mjera kojima vlade pokušavaju pomoći svojim privredama, ali na štetu susjeda.
Prošli septembar Krosova je počela brže i uz veću blagonaklonost da razmatra zahtjeve za državnom pomoći bankama i ključnim industrijama, ponajprije automobilskoj, s tim da je naglasila da će odbiti svaki dogovor o finansiranju koji bi štetio konkurenciji.
EK je u međuvremenu odobrila više od 50 zahtjeva za pomoći, budući da je privreda EU zapala u možda najgoru recesiju od Drugog svjetskog rata.
“Odgovornost sada leži na finansijskom sektoru da uvede red u bilanse i sprovede restrukturiranje kako bi obezbijedio održivu budućnost”, tumači dalje Krosova.
U posebnom izvještaju Krosova je nadalje ustvrdila kako je ukupni maksimalni iznos mjera suzbijanja krize za posrnule finansijske institucije odobrenih od prošlog septembra dostigao oko 3.000 milijardi evra. U to su uključene garancije u vrijednosti do 2.300 milijardi evra, 300 milijardi evra za dokapitalizaciju, te “ad hok mjere spasavanje i restrukturiranja u korist banaka i finansijskih institucija”, ukupne vrijednosti 400 milijardi evra.
Od lanjskog septembra EK je odobrila 25 nacionalnih planova pomoći u 10 zemalja članica EU za kompanije koje ne mogu dobiti kredit. Ta pomoć u novcu i garancijama pomogla je kompanijama i zapošljavanju kroz finansiranje ulaganja u istraživanje i razvoj, alternativne izvore energije, regionalnu pomoć i druge inicijative.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.