SARAJEVO, Putem NATO Trast fonda, koji je uspostavljen 2006. godine, zbrinuto je 2 860 lica koja su 2004. i 2006. godine otpuštena tokom procesa reforme odbrane u BiH, istaknuto je danas u Sarajevu na ceremoniji zatvaranja ovog Fonda i otvaranja tri regionalna centra koji bi trebalo da nastave aktivnosti NATO Trast fonda.
Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara BiH Marina Pendeš rekla je novinarima da je tokom ovog programa, koji je trajao od juna 2006. do septembra ove godine, utrošeno oko 12 miliona KM, a da su nosioci pomoći, među 18 zemalja, bile Velika Britanija, Holandija i Hrvatska.
Prema njenim riječima, demobilisani borci angažovani su u projektima tipa poljoprivrede, malog biznisa, samozapošljavanja i doškolovavanja.
Ona je naglasila da je Ministarstvo odbrane BiH zadovoljno realizovanim aktivnostima i da je postignuto da na lagodan način bude riješen ozbiljan problem.
Nakon ove održana je i ceremonija otvaranja tri regionalna centra – u Banjaluci, Sarajevu i Mostaru, koji bi trebalo da nastave aktivnosti NATO Trast fonda.
“Cilj ovih centara je da ljude koji će naredne godine ostati bez posla prime, razgovaraju sa njima, pomognu im, savjetuju, a nakon toga slijedi konkretna realizacija”, rekla je Pendeš, dodajući da će iduća godina za Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH biti jedna od najtežih, jer oko 2 700 ljudi neće moći da produži ugovore u Oružanim snagama zbog nezadovoljavanja uslova definisanih zakonima.
Prema njenim riječima, osnivanjem ovih regionalnih centara Ministarstvo odbrane BiH će iz svog budžeta, u saradnji sa ostalim državnim i entitetskim institucijama, pomoći tim ljudima da se lakše adaptiraju u civilno društvo i u te svrhe u budžetu za narednu godinu obezbijedilo milion KM.
“Imamo i pomoć od milion KM od Norveške, a očekujemo pomoć i od ostalih članica NATO-a, prije svega Velike Britanije. Poslali smo i pismo namjere generalnom sekretaru NATO-a da preduzme aktivnosti i lobira kod članica alijanse da ponovo bude formiran neki fond za BiH” – istakla je Pendeš i saopštila da su za te ljude pripremljene i otpremnine.
Ona je pojasnila da je prvenstveni razlog za prestajanje ugovora za 2 700 pripadnika Oružanih snaga BiH starosna granica od 35 godina za vojnike.
Tranzicioni proces u oblasti odbrane nije vremenski ograničen i sa njime se suočavaju sve države svijeta koje imaju profesionalnu vojsku.
Šef Misije Međunarodne organizacije za migracije u BiH Regina Buko rekla je da zatvaranje jednog programa i otvaranje regionalnih centara za BiH znači da Ministarstvo odbrane BiH preuzima potpunu odgovornost za obezbjeđivanje egzistencije licima koja će da budu prekobrojna u Oružanim snagama BiH, a da će međunarodna zajednica pomoći ovaj proces.