UniCredit Banka: Program „Žene u biznisu“ ponudio dosta pogodnosti

   – Očekujemo i nadamo se da će ga naše klijentice vrlo brzo prepoznati, kaže Vojnović.

Portret_SandraBANJALUKA, UniCredit Banke Banja Luka prva je banka u Republici Srpskoj koja je pristupila regionalnom programu „Žene u biznisu“ koji je kreirala Evropska banka za obnovu i razvoj a koji je vrijedan dva miliona evra.

„Prvu povratnu informaciju o zainteresovanosti za ovu vrstu kredita smo dobili na samoj promociji programa, koju smo organizovali u saradnji sa EBRD-om u Banjaluci, kada smo vidjeli pozitivne reakcije naših preduzetnica za program, koji podrazumijeva ne samo finansijsku, već i savjetodavnu podršku i mogućnost refinansiranja konsultantskih usluga preko odjeljenja EBRD-a za podršku malim i srednjim preduzećima“, kaže u intervju Sandra Vojnović, izvršna direktorice za upravljanje finansijama UniCredit Banke Banja Luka.

„Još uvijek je rano da govorimo o odazivu klijenata, s obzirom na to da se radi o potpuno novom proizvodu koji smo tek počeli da promovišemo, ali očekujemo i nadamo se da će ga naše klijentice vrlo brzo prepoznati“ kaže Vojnović.

– Kakve kriterijume poduzetnice trebaju ispunjavati da bi pristupile ovom programu?

VOJNOVIĆ: Pored standardnih uslova o kreditiranju koje ima UniCredit Bank Banja Luka za sve klijente u slučaju finansijske podrške, za ovaj programu je bitno da se u upravljačkoj strukturi nekog privatnog preduzeća nalazi žena, što predstavlja osnovni kriterij za pristup svim ostalim pogodnostima koje program nudi.

– Kakav potencijal imaju Žene u biznisu, odnosno koje su te najperspektivnije grane bh. privrede u kojima se poduzetnice ističu? S kakvim problemima se najčešće sreću?

VOJNOVIĆ: Prema statističkim podacima, žene preduzetnice se nalaze na čelu preduzeća koja su najčešće iz oblasti trgovine, uslužnih djelatnosti i proizvodnje. Analize pokazuju da pored izazova s kojima se sva preduzeća susreću, nezavisno od toga da li njima upravljaju muškarci ili žene, a tiču se generalnog stanja naše ekonomije, nepovoljne investicione klime, veličine tržišta i potencijala, dodatni izazovi koje su posebno istakle žene preduzetnice su prepreke u fazi započinjanja biznisa (tzv. start-up), pristup obrazovanju, kao i socijalne i kulturološke norme. Konkretnije, žene se nalaze u težoj situaciji kada započinju novi biznis, koji se kod nas u min. 50% slučajeva započinje sopstvenim sredstvima, a koja često nisu na raspolaganju ženama. U slučaju finansiranja putem kredita opet su u nepovoljnijoj situaciji jer u pravilu nemaju nekretnine u vlasništvu koje bi stavile pod hipoteku. Žene takođe uviđaju značaj obrazovanja, sticanja specifičnih znanja i vještina u oblasti biznisa, a za koja nemaju česte prilike u sadašnjim okolnostima. Posljednje, ali ne manje važno, jesu stereotipi koji još uvijek postoje na našim područjima, a tiču se uloge žene prvenstveno kao domaćice ili majke, dovođenje u pitanje njihovih kompetencija u ulozi menadžera itd.

UniCredit Bank Banja Luka je na uzlaznoj putanji

– UniCredit Bank je završila 2014. kao jedna od vodećih banki u BiH. Koji su vaši aduti, s obzirom da je bankarski sektor jedna od grana djelatnosti u kojima je najsnažnija konkurencija u BiH?

VOJNOVIĆ: UniCredit Bank Banja Luka se nalazi na uzlaznoj putanji posljednjih nekoliko godina, i ostvaruje odlične rezultate koje je svrstavaju među najbolje banke po pokazateljima profitabilnosti i efikasnosti. Izdvojila bih glavne prednosti rada u ovoj finansijskoj instituciji koje je čine uspješnom, a to su posvećeni menadžment i zaposleni Banke, pripadnost jednoj od najvećih i najuspješnijih bankarskih grupacija u Evropi, putem koje imamo pristup znanju i najboljim bankarskim praksama, ali bih istakla i da nas jaka konkurencija čini još boljima, jer nas motiviše da se razvijamo i svaki dan prevazilazimo nove izazove.

– Osim finansiranja, bitan segment ovog programa je i pristup know-how-u. Na šta se to konkretno odnosi i bez kojih vještina i znanja nema uspjeha?

Pročitaj više:  Švajcarska će oporezivati i mito

EBRD-event1VOJNOVIĆ: Osim finansijske podrške, u vidu kreditne linije, program “Žene u biznisu” podrazumijeva i savjetovanje. Korisnice kredita “Žene u biznisu” imaju mogućnost nematerijalne podrške u vidu konsultantskih usluga koje će vršiti konsultanti sertifikovani i imenovani od strane Evropske banke za obnovu i razvoj. Takođe, na raspolaganju će im biti širok spektar usluga iz oblasti vođenja biznisa kroz edukacije, seminare i razvojne studije. Neophodne vještine i znanja za vođenje biznisa zavise konkretno od djelatnosti posla kojim korisnice rukovode te će i prijedlozi za dalji razvoj zavisiti, kako od djelatnosti, tako i od trenutne situacije te budućih planova za poslovanje.

– UniCredit Bank je kreirala okruženje u kojem podjednake šanse za napredovanje imaju i žene i muškarci. Kakav je bio vaš poslovni put do pozicije direktorice finansijskog sektora na kojoj se trenutno nalazite?

VOJNOVIĆ: Ponosna sam i vrlo srećna što sam dio jedne profesionalno stimulativne radne sredine, u kojoj se njeguju vrijednosti koje su mi i privatno važne, a koje potiču i vrednuju otvorenost, znanje, lični i profesionalni razvoj, zalaganje i rad za zajedničko dobro. Moj put je krenuo od mlađeg specijaliste u Kontrolingu, odjeljenju unutar Finansija, preko direktora ovog odjeljenja do sadašnje pozicije, pri čemu sam oba puta bila promovisana na prijedlog svojih rukovodilaca koji su prepoznali moje rezultate i posvećenost poslu. Grupacija kojoj pripada moja Banka, UniCredit grupa, ima poseban program (Rodna raznolikost) i politike kojim se osigurava ravnopravnost polova, što nas je dodatno potvrdilo kao idealnog partnera EBRD-a u ovom projektu, a s obzirom na iskustva i iskorake naše Grupe u ovoj oblasti.

CAPITAL

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts