BANJALUKA – Unicredit banka Banjaluka ozbiljno razmišlja o povlačenju sa tržišta Republike Srpske i prodaji banke, potvrđeno je za portal CAPITAL iz više nezavisnih izvora.
Uveliko se razmatra izlazna strategija, a kao jedna od najrealnijih opcija je pronalazak adekvatnog kupca te prodaja banke, a po instrukcijama uprave matične Unicredit grupe iz Milana.
Nezvanično, već su angažovane specijalizovane kuće da ispitaju tržište i pronađu potencijalnog kupca i, prema našim izvorima, već postoje dva zainteresovana investitora.
Naime, vlasnici su razočarani prvostepenom presudom po osnovu koje bi preduzeću “Bitminer Factory” morali platiti 256 miliona maraka odštete zbog jednostranog gašenja računa i propasti projekta zasnovanog na blockchain tehnologiji, vezanog za proizvodnju struje i rudarenje kriptovaluta.
Procjena Unicredit grupe je da je banci ovom presudom već nanesen veliki reputacioni rizik, a gubitak drugostepene presude bi značio da će oko deset godina morati iz dobiti sanirati odštetu. Prodajom, taj bi se scenario spriječio, a ipak ne bi došlo do potpunog povlačenja sa tržišta Srpske, jer bi nastavila poslovati preko Unicredit Zagrebačke banke koja je i sada prisutna u manjem obimu, preko svojih poslovnica.
Predstavnici Unicredit banke su na sastancima sa najvišim predstavnicima vlasti Srpske, iza zatvorenih vrata, žalili se na domaće pravosuđe, šokirani da je sud mogao donijeti ovakvu presudu, te prijetili povlačenjem ako izgube i drugostepenu presudu.
Neki od naših sagovornika ne isključuju ni mogućnost da se informacije o prodaji šire „ispod stola“ upravo iz banke kako bi napravili veći pritisak na vlast da bi izdejstvovali povoljnu presudu.
Aktiva premašila dvije milijarde
Poslovna aktiva aktiva Unicredit banke Banjaluka na kraju prošle godine iznosila je 1,67 milijardi, a ukupna nešto više od dvije miljarde maraka.
Kapital banke iznosi 256,6 miliona maraka, a prošle godine su ostvarili dobit od 25,3 miliona KM. Neto prihodi od kamata lani su iznosili 45,5 miliona KM, a neto prihodi od naknada i provizija 14,8 miliona maraka.
U Banci zvanično, za sada, negiraju da postoji i da se razmatra bilo kakva odluka o prodaji.
“UniCredit Bank Banja Luka je lider u bankarskom sektoru Republike Srpske, što potvrđuje njeno stabilno i kontinuirano poslovanje i pozitivni finansijski rezultati, uz snažnu kapitalizovanost i likvidnost te dugoročno razvijanje poslovanja Banke, kroz kontinuirano unapređenje usluga i proizvoda za sve naše klijente. Banka u potpunosti dostupna svojim klijentima, pružajući im podršku u njihovim svakodnevnim aktivnostima i poslovanju”, odgovorili iz Banke na pitanja portala CAPITAL.
Okidač gašenje računa
Okružni privredni sud je u presudi naveo da je Unicredit banka nije dokazala da je bilo kojim aktom imala propisanu zabranu za ulazak u poslovni odnos sa klijentom “Bitminer Factory”, a ipak je na kraju otkazala saradnju.
Takođe, u presudi se ističe da se banka u ovom slučaju ponijela neprofesionalno, jer je prvo dozvolila da “Bitminer Factory” otvori račun da bi zatim jednostrano raskinula ugovor i vratila uplate.
Obje strane su uložile žalbu nezadovoljne presudom, pa je odluka na Višem privrednom sudu. Sve procjene govore kako ona neće biti donesena ove godine.
CAPITAL: S. V.
35 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Presuditi u korist Bitminera moze samo neko ko ne poznaje Zakone. Na zalost takvo nam je sudstvo i to je poruka za mnoge poslodavce i eventualne investitire, da je ovde moguce da banku potopi firma tasna masna sa dva zaposlena i djelatnosti koja niti jednim zakonom nije regulisana.
Aprililililililili
Moze li Kaja kupiti i ovu banku?
Ajde,zajebani talijani ako moramo da platimo mi ćemo kuci da se vratimo…
Danas je ipak 1 april
Naučili ljudi samo da uzimaju ….samo dosao djavo po svoje,vrati koko sto si pozobala,pa onda tek kuci da ides…
Niko nije lud, da kupi banku, nad kojom “visi” spor od 256 miliona KM. Možda za 1 KM, ali opet, ako presuda bude potvrđena, banka ne vrijedi ni toliko.
Pa nije unicredit jedina banka ako su imali investitore mogli su otvoriti racun u drugoj banci i dati instrukcije investitorima za placanje. Ovo je toliko smjesno i providno da mala grupa u saradnji sa pravosudjem zeli da izreketira banku na kvarno.
Kaja likes this
Italijanima visi nad glavom, i nece ni osjetiti kad padne, a govna u kojima cemo mi ostati da plivamo zaudarace jos duuugo. Ovo nije problem italijana, ovo je pokusaj prevare sa posljedicama koje sigurno ne želimo živjeti.
Kako su kupili ,tako ce i prodati..
Dosta su istresali svoju silu na zaposlenima ,podjelili su nam otkaze nekoliko mjeseci prije odlaska u penziju samo da otpremnine ne plate…proslo vrijeme njihove diktature,
Ima boga ,i te kako..?
Ova banka smeta Kaji Milanoviću, vlasniku Nove banke, pa je putem vladajuće garniture izvršio pritisak na pravosuđe RS, da presuda suda bude baš takva.
Kontrola banaka znači i kontrolu tokova novca, samim tim i pranja novca. A kako je mrkonjićki taksista Kaja, došao do par stotina miliona svima je više-manje poznato. E sada to treba ubaciti u legalne tokove novca.
Pobjegla Hypo Alpe Adria, propala Srpska banka, propala Bobar banka, puca Pavlović banka, udaraju sada na UniCredit banku, samo Nova Banka posluje
savršeno.
U pranju novca je leži odgovor propasti banaka u RS.
Ili radiš za njih ili te nema!
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=468860
Menandžmentu sve pohvale za najbolju banku.
Ako Uni Credit Banka Banja Luka napusti tržište,vrlo lsko može se desiti da i italijanske kompanije napuste tržište Republike Srpske i da podijele otkaze radnicima.
Ovo je ocigledno neko varanje, ali i da nije, da je realna, ozbiljna strana investija, da je banka 100% kriva, je li razumno gledati i dozvoliti da odluka banke ili suda ruši finansijski pa posljedicno i svaki drugi sistem. Neka propadne stvarna investicija, neka odgovara ko je odluku donio, sistem ne smije biti ugrozen ni ovisan o nečijoj odluci, ni bančinoj, ni sudskoj…Republiko budi se!
Ako i konacna presuda bude u korist bitminera, to ce izazvati ogromnu krizu u RS. Prvo ce pokrenuti paniku stedisa i nepovjerenje u bankarski sektor. Nakon toga se finansijska kriza seli u krizu privrede. I u cijeloj BiH ce nastati ljuljanje.
Italijanski investitor otvorio račun u italijanskoj banci.
Kao da je to jedina italijanska banka u BiH (ima i Intesa San Paolo).
Jao pa zar unicredit da koristi sponzorisane stranice,…
A zakon o privrednim društvima Republike Srpske?
Kakvo budjenje ti spominjes,Unicredit se povlaci sa nekoliko trzista ovo je samo izgovor,u Rusiji su izgubili nekoliko mlrd,u Sloveniji su izgubili spor za Švajcarski franak,120mil€,..u bosni su jedini koji imaju dve banke ,Mostar i Banja luka,a …gaze po svemu sto im se nadje na putu,a sad kad treba da plate ucjenjuju Ministre finansija,i pravosudja da pod hitno prekrenu spor u njihovu korist inače napuštaju ,Republiku Srpsku,..prijete, imacete haos…ne planiraju da plate odštetu vec banku pustaju u stečaj..jer ionako nemaju rezervisana sredstva čim bi platili,agencija za bankarstvo ništa ne radi a bivseg direktora su sa nekoliko € podmitili da se ne prica o sporu,tako da vlada nije ni imala pojma sta se desava…
Mogli su, ali odabrali su banku, koja im je prvo dozvolila otvaranje računa za firmu, čiji je biznis vezan za rad sa kriptovalutama, da bi, nakon što im je otvorila račun i nakon što su počela da pristižu sredstva za firmu, banka jednostrano zatvorila račun i vratila sredstva investitorima, te tako ugrozila reputaciju klijenta, kao i sam projekat, zatim privredni ambijent i na kraju krajeva, načinila štetu i sebi i svom ugledu, jer su između ostalog, doveli klijenta u zabludu, jer su jedno govorili prije otvaranja računa, a drugo govore nakon što su bili sklopili ugovor sa istim. Još kada se doda na to činjenica, da Unicredit globalno nema ništa protiv novca dobijenog od kriptovaluta, od svih poslovnica Unicredita u Evropi, a i svijetu, našlo se rukovodstvo iste u Banja Luci (čak ni u Sarajevu nemaju ništa protiv kriptovaluta), da kontrira generalnim pravilima svoje banke i tumači iste na svoj način i eto ti ga sad. Ko radi, taj i griješi, ko griješi, taj i plaća svoje greške. Ovim jednostranim prekidom ugovornog i poslovnog odnosa banke sa klijentom, ne samo da je dotična banka prekršila svoja vlastita pravila, već i nekoliko zakona iz ekonomske branše.
Evo rreeššeenjnjaa:
https://www.capital.ba/nlb-unicredit-i-nova-banka-najprofitabilnije-u-2021-godini/
Addiko ima centralu i u Banja Luci, kao i u Sarajevu. NLB Banka ima centralu i u Banja Luci i u Sarajevu. Sberbanka je imala centralu i u Sarajevu i u Banja Luci. UniCredit banka ima centralu ( još uvjek ) i u Sarajevu i u Banja Luci.
Mislim da bi Vlada RS trebala da pomogne Unicredit banku u Milanu, da im pomogne sa kojom stotinom miliona. Teska su vremena. Ipak je banka kupovala obveznice RS kada je bilo najteze. Sad treba vratiti uslugu.
Ali samo je jedna banka..ostalo su poslovnice…
Znaci nista od ovoga nije tacno.
Firma je registrovana kao nesto sasvim drugo a oni su izdali token.
Zasto nisu presli ulicu i otvorili racun u drugoj banci?
Ima Boga, srce mi je puno! UniCredit polaže hipoteke nad većinom MHE u Srbiji, ali kako su činili, tako su i završili. Žao mi je samo što se sve prevalilo preko vaših leđa, ali istrajte za svoja prava i oderite ih samo tako! ??
netačno, po dvije banke su, uredno registrovane kao zasebna pravna lica, svaka ima svoje sjedište, svoju upravu i svoju imovinu, samo im je vlasnička struktura ista
Šta konkretno nije tačno od ovog što sam napisao? Naravno da je firma registrovana, kao nešto sasvim drugo tj. kao regularna firma, kao i svaka druga, jer u ovoj zemlji, još ne postoji zakon, koji posebno tretira materiju, vezanu za digitalnu imovinu (kriptovalute), što ne znači da je ova firma nelegalna, čim je registrovana i čim ima dozvolu za rad, te je stoga njeno poslovanje, u skladu sa zakonima ove zemlje, što je i sama banka potvrdila, kada joj je primarno otvorila račun, da bi ga poslije zatvorila, pritom time načinivši ogromnu ekonomsku, štetu po svog klijenta, zbog čega je ista, završila na sudu i izgubila spor u prvoj presudi. Osim toga, klijent nije izgubio kriptovalute, već fizički novac, te stoga, samo po toj osnovi, priča je sasvim jasna, da je klijent oštećen.
Riješenje za šta? Za spajanje? 🙂
Nije klijent izgubio nikakav novac nego buducu zaradu.
Osnovan kao preduzece za nesto sasvim drugo i iznio lazne tvrdnje cime ce se baviti.
Novac koji je stizao nije mogao biti provjeren samim tim nije se moglo znati da li dolazi od ilegalnih aktivnosti, niti da li ce biti utrosen u legalne svrhe.
Zasto nisu otisli u drugu banku?
Ma jok bre. Rešenje u smislu da je banka prepotentna (kao i Ja) i da će moći uspeti nedoknaditi štetu. Razumete?
Novac za projekat, nije buduća zarada, već početni kapital, niti je banka ta koja će provjeravati, da li je klijent registrovao pravu djelatnost ili ne, već je na istoj da odobri ili ne odobri otvaranje računa, dok je na tijelu nadležnom za registar pravnih subjekata, da provjeri da li su svi papiri za registraciju firme u redu ili ne. Pošto je dotični investitor prošao provjeru i jednih i drugih, sasvim je jasno, da je riječ o legalnoj firmi. Što se tiče porijekla novca, to se da provjeriti, čak jako lako, samo treba volje. To što je banka odlučila da naprasno odustane i jednostrano ukine ugovor, zato sada postoji sudski postupak i nema sumnje, da je zakon na strani investitora, što potvrđuje i prvostepena presuda. Apropo “zašto nisu otišli u drugu banku”, ne bih da odgovorim na to pitanje, mogu samo da nagađam, pošto riječ je o italijanskoj firmi, koja je otvorila račun u italijanskoj banci.
Ako ova presuda bude konačna i obavezujuća, jedva da će obje Unicredit banke u BiH moći da “pokriju” istu, a kamoli da će to moći banjalučki ogranak, koji je jedini nadležan za ovaj slučaj, u slučaju isplate štete, dok u globalu, ne sumnjam da je banka jaka, s tim da i u globalu joj ne cvjetaju ruže, no to je već neka druga priča.