BANJALUKA, Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske (RS) Predrag Zgonjanin i predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić potpisali su danas u Banjaluci Sporazum o saradnji koji ima za cilj zaštitu i unapređenje poslovanja privrednih subjekata u RS.
„Ovim Sporazumom smo regulisali odnose ove dvije asocijacije u cilju što jasnijeg i jednostavnijeg rješavanja pitanja privrednika RS“ rekao je Zgonjanin novinarima nakon potpisivanja sporazuma.
Zgonjanin je, govoreći o novom zakonu o radu, naglasio da bi njegovim usvajanjem bila povećana i odgovornost poslodavaca, prvenstveno borbom za ukidanje rada na crno.
On je istakao da će, ukoliko socijalni partneri ne pristupe izradi novog zakona o radu, Unija poslodavaca povući svoj potpis sa opštih i granskih kolektivnih ugovora.
„Mi želimo da ukinemo rad na crno, da prilagodimo odsustva i godišnje odmore regulativama zemalja Evropske Unije (EU), kao i da uvedemo varijabilno plaćanje radnika gdje bi se nagradili oni efektivni“ naglasio je Zgonjanin.
On ističe da bi se opšti i granski kolektivni ugovori morali usaglasiti sa novim zakonom o radu, ukoliko dođe do njegovog usvajanja, te da je pogrešan stav koji ima Savez sindikata RS, da bi se njegovim usvajanjem ukinuo kolektivni ugovor.
„U tekstu radne verzije novog zakona o radu piše da će nakon njegovog usvajanja doći do pregovaračkog procesa u kome treba da se riješe sva pitanja koja će regulisati opšti i granski kolektivni ugovori“ istakao je Zgonjanin.
On je na pitanja novinara istakao da je Unija udruženja poslodavaca vodila razgovor sa predstavnicima MMF-a o novom zakonu o radu, ali da je njihov stav bio neodređen.
Prema njegovim riječima neophodno je oformiti radnu grupu sa predstavnicima Saveza sindikata RS, resornog ministarstva i Unije udruženja poslodavaca kako bi se detaljno analizirali svi prijedlozi u vezi sa novim zakonom o radu.
„Svaka od članica treba da predloži svoje predstavnike radne grupe, a mi smo to već učinili“ istakao je Zgonjanin.
Predsjednik Privredne komore RS Đurić rekao je da, što se tiče kreiranja ekonomske politike RS za narednu godinu, ova institucija traži da se kapitalne investicije centralizuju i da se njma upravlja sa jednog mjesta.
„To znači da ne može svaki ministar, niti načelnik i gradonačelnik biti menadžer, već da se investicije planiraju na nivou RS i da bude transparentno na koji način se realizuju i ko u njima učestvuje“ rekao je Đurić.
On dodaje da se ostali zahtjevi odnose na fiskalna i parafiskalna rasterećenja privrede, izmjenu Zakona o dječijoj zaštiti s ciljem rješavanja pitanja porodiljskih odsustava i bolovanja koji opterećuju uslove privređivanja, novog Zakona o radu koji bi trebalo da pooštri i poveća odgovornost poslodavaca i radnika, te donošenje Zakona o podsticajima, što je do sada bilo uređivano pravilnicima.
Đurić napominje da se, i pored evidentiranog statističkog privrednog rasta, ne može govoriti o izlasku iz ekonomske krize, jer ostali parametri kao što su povećanje zaduženosti, smanjenje neto obrtnog kapitala, i drugi ne govore u prilog tome. B.Ž.
CAPITAL
Komentariši