BRISEL, Evropska unija spremala se intenzivno za period “poslije Gadafija” i već ima prijedloge i planove za daljnje korake u Libiji, javlja dopisnik Srne pozivajući se na izjavu jednog evropskog funkcionera.
Brisel bi želio da usko sarađuje sa Prelaznim nacionalnim savjetom, kako bi se u Libiji pripremili slobodni i fer izbori, osigurala sloboda medija, postavili temelji nezavisnom sudstvu, efikasnoj državnoj upravi, reformisale obavještajne službe, rekli su iz kancelarije visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbjednost EU Ketrin Ešton.
U Evropskoj komisiji objavili su da će se Libiji pomagati i u izgradnji države i demokratije, ali i ekonomski. Pomoć će biti pružana u formatu šireg programa “Partnerstva za južni Mediteran”, koji obuhvata sve zemlje sjeverne Afrike.
Planovi za pomoć Libiji srednjoročno i dugoročno osnivaće se na tri stupa. Prva dva su izgradnja institucija i državne administracije, zatim izgradnja civilnog društva, sa posebnim naglascima na ljudskim pravima, a treći stup je pomoć ekonomskom razvoju, s tim da EU forsira malo i srednje preduzetništvo.
Evropska banka za investicije učestvovaće u ovom programu sa jednom milijardom evra, ali ta sredstva, osim Libije, uključuju i druge zemlje toga regiona.
Pomoć Evropske unije Libiji koordinisaće se iz EU kancelarije u Bengaziju, centru antigadafijevskog otpora, koja je otvorena u maju.
Od početka šestomjesečne libijske krize EU potrošila je 150 miliona evra u humanitarne svrhe.
Glavnina sredstava potrošena je na rješavanje izbjegličkih problema. Dio novaca potrošen je na evakuaciju 5 800 građana EU koji su radili u Libiji, ali su zemlje čiji su oni državljani, platili dodatnih deset i po miliona evra za troškove.
EU je spasila i 31 000 građana iz zemalja koje nisu članice EU, a koji su radili u Libiji, između ostalog, i građana zemalja nastalih iz bivše Jugoslavije.