BANJALUKA, Po nalogu Zdravstveno-sanitarne inspekcije tokom ove godine uništena su 55.324 kilograma i 1.930 litara neispravnih namirnica, čija je vrijednost iznosila 83.000 maraka.
Ovo je “Glasu Srpske” izjavio načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove u Administrativnoj službi grada Novak Petraš.
– Sporne količine robe su stavljene van prometa ili uništene po raznim osnovama. Većina ovih namirnica je po zahtjevu subjekata kontrole povučena iz prodaje zbog isteka roka upotrebe i zbog oslobađanja od PDV-a – rekao je Petraš.
On je kazao da je zbog isteklog roka upotrebe namirnica tokom ove godine iz više banjalučkih trgovina povučeno iz prodaje 13 kilograma mesnih prerađevina, 13 litara mliječnih proizvoda, kao i 28 litara multivitaminskih sokova.
– U skladu sa Zakonom o hrani i zbog počinjenog prekršaja izdali smo prekršajne naloge u iznosu od 4.000 maraka preduzetniku, 6.000 KM pravnom licu i 1.000 KM odgovornom licu – istakao je Petraš.
Još je rekao da su nadležni inspektori zbog neispravne, odnosno dvostruke deklaracije, stavili van prometa 875 litara multivitaminskog soka u tetrapaku.
– Zbog zdravstveno nebezbjednih konditorskih proizvoda u tekućoj godini stavljena su van prometa i 1.283 kilograma robe, o čemu su obaviještene sve ostale inspekcije u RS, kao i Agencija za bezbjednost hrane – pojasnio je Petraš.
Prema Zakonu o hrani Republike Srpske, kazne za stavljanje u promet neispravne hrane za javnu potrošnju kreću se u rasponu od 6.000 do 18.000 maraka za pravna lica i od 1.000 do 3.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.
– Za navedeni prekršaj preduzetnici su dužni da plate od 4.000 do 12.000 maraka, dok se za fizičko lice ta kazna kreće od 600 do 1.800 KM. Ako neispravna hrana izazove oštećenje zdravlja kod ljudi, to predstavlja krivično djelo – rekao je Petraš.
Zdravstveno-sanitarni inspektori su u 2010. godini uzorkovali određene količine voća i povrća na ostatke pesticida i mikrotoksina.
– Tom prilikom je utvrđeno da su svi uzorkovani proizvodi bezbjedni za upotrebu – dodao je Petraš.
Banjalučanin Petar Jerinić kazao je da mu se nekoliko puta dešavalo da u nekoj od poznatijih gradskih prodavnica kupi prehrambeni artikal za koji naknadno utvrdi da je “pokvaren”.
– Nedavno sam kupio za djecu mliječne namaze, i to različitih proizvođača. Jedna namirnica je bila jestiva i upotrebljiva za razliku od druge, na kojoj se uveliko uhvatila buđ. To trgovcima ne bi smjelo da se dešava – rekao je Jerinić.
Prekršaji
Nadležna inspekcija je tokom prošle godine zbog isteka roka u četiri banjalučka prodajna objekta uništila osam kilograma namirnica. Od toga, najviše je bilo konditorskih proizvoda, zamrznutih fileta oslića, instant kafe…
– Zbog počinjenog prekršaja podnesena su Osnovnom sudu Banjaluka četiri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka – rekao je Novak Petraš. Glas Srpske