BANJALUKA – Univerzitet u Banjaluci već treću godinu plaća pristup veb servisu koji detektuje plagijate, odnosno sve nepravilnosti u pisanim dokumentima.
Planom nabavki Univerziteta za 2019. godinu predviđeno je da se za otkrivanje plagijata – veb servis, izdvoji 14.000 KM bez PDV-a, odnosno 16.380 KM s uračunatim porezom.
Tenderom koji je raspisan 14. juna Univerzitet traži ponuđača koji će omogućiti pristup i korišćenje veb servisa za detekciju plagijata u pisanim dokumentima.
Traženi servis treba da obuhvati upoređivanje dokumenata sa različitim naučnim radovima, časopisima, veb stranicama…
„Izabrani ponuđač je dužan da korištenje usluge omogući Univerzitetu do ispunjenja ukupno ugovorene količine licenci ili do isteka perioda od godinu dana od dana aktiviranja pristupa veb servisu, šta prije nastupi“, navedeno je u tenderskoj dokumentaciji.
Iz tendera proizilazi da će biti provjereno do 500 radova, odnosno diplomskih, magistarskih, master, doktorskih ili drugih naučnih radova u roku od godinu dana.
Svi koji Univerzitetu žele da ponude traženi veb servis to mogu da urade najkasnije do 26. juna ove godine, a biće izabran ponuđač koji ponudi najnižu cijenu.
Univerzitet Banjaluka je i 2017. i 2018. godine vršio nabavku istih usluga, ali je poznato da u prvim mjesecima korištenja servisa u 2017. nije otkriven nijedan plagijat, dok za 2018. nisu poznati rezultati provjera radova.
Podsjećamo, portal CAPITAL je ranije pisao o problemima i aferama na Univerzitetu Banjaluka u tekstu Profesore, da li ste diplomirali?
CAPITAL: Dragana Eremija
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A kako da provjere rad Petra Đokića ili direktora Fonda PIO i mnoge druge, kad oni ne postoje uopšte?
nudim usluge zaobilazenja plagijat servisa
kontakt
petardjokicdoo@vladars.net
Onaj ko ovo trazi ne zna nista o tome. Svi navedeni casopisi su na engleskom jeziku, a radovi na univerzitetu (diplomski, magistarski, doktorski, lokalni casopisi) se objavljuju na srpskom. Nijedan servis ne moze uporediti radove na razlicitim jezicima i time se baca prasina u oci i potvrdjuje kako toboze na univerzitetu nema plagijata. Sve u svemu gomila visoko obrazovanih neznalica koji na ovaj nacin validiraju plagiranje jer kako rece koriste servis koji nije nijedan plagijat otkrio.
nemoj ti druze vrijedjati ima nas posteni na univerzitetu koji obavljamo svoj posao kako treba i mi nismo krivi sto ima kukolja medju zitom a takima nije mijesto na fakultetima
Vanredni profesore, nije mjesto na univerzitetu ni onima koji su polupismeni: “nas poštenih” sa h i “mjesto” bez i.
normalno da nije svak ko je kupio diplomu treba da bude odgovoran al to je manjina valjda bi mi koji smo posteno dogurali dovle trebali u ovoj drzavi jedared da se pitamo
kako moze visoko obrazovani profesor da ima platu 1200 maraka