BANJALUKA – Udruženje priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS) podržalo je inicijativu gradonačelnika Banjaluke da se sprovedu mjere u sprječavanju maloljetnika da imaju pristup igranju igara na sreću, ali smatraju da njegovi prijedlozi neće donijeti nikakav rezultat.
Smatraju da je Stanivuković svojim prijedlogom o udaljenosti od 500 metara od škole nije zabranio igranje igara na sreću maloljetnim licima nego je samo jednom dijelu priređivača igara na sreću koji se nalaze u tih 500 metara drastično povećao takse.
Ovo možemo posmatrati i tako da ovim rješenjem samo ojačava krupni kapital i dijelu globalno jakih priređivača pomaže u uklanjanju konkurencije”, saopštili su iz ovog udruženja.
Gradonačelnika pitaju kako je mislio da riješi igranje igara na sreću maloljetnih lica u „onlajn“ kazinima, gdje maloljetnici mogu da igraju „onlajn“ preko telefona ili računara i mogu to da rade gdje god hoće i kada hoće.
“Ovim putem po ko zna koji put apelujemo da se kao Udruženje priređivača igara na sreću u Republčici Srpskoj sastanemo sa nadležnim institucijama i pronađemo rješenje za dobrobit cijele zajednice i društva. Ovakve stvari ne bi trebalo da služe za jeftino skupljanje predizbornih političkih poena već da istinski riješe problem koji ima naše društvo”, saopšteno je iz UPIS-a.
Oni navode da se od osnivanja zalažu da maloljetna lica kao osjetljiva kategorija nemaju pristup igranju igara na sreću, te da su se tim povodom obraćali više puta nadležnim institucijama, te da su to odredili kao prioritet.
Smataju i da je postojeći Zakon o igrama na sreću samo legalizovao maloljetnicima pristup igrama na sreću.
“Osnivanjem Elektronske video lutrije (EVL) od strane Lutrije Republike Srpske kao većinskog vlasnika dozvoljeno je postavljanje terminala (VLT, bingo) u kafiće, poslastičarnice, palačinkarnice, pa i razne druge ustanove. Dobijanjem monopola za elektronske igre na sreću EVL je dobila pravo da postavlja terminale gdje hoće u broju u kojem želi, a bez ikakve kontrole ko ih koristi i da li među korisnicima ima maloljetnika”, tvrde oni.
Podsjećaju da priređivači igara na sreću okupljeni u Udruženju posjeduju licence za automate, kladionice, klasične tombole, a da i priređivali igre moraju da ispunjavaju propisane tehničke uslove.
Svi priređivači koje okuplja Udrženje priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj dužni su da na ulaznim vratima stave oznaku zabrane ulaska u prostoriju maloljetnim licima, takođe u prostorijama imaju oznake zabrane prisustva maloljetnim licima.
Pored tih zabrana radnik u automat klubu ili kladionici ako sumnja da lice koje je ušlo u prostoriju nije punoljetno dužno je da traži ličnu kartu da može da utvrdi da li je lice punoljetno ili ne, te ako nije punoljetno odstranjuje ga iz prostorije.
“Na taj način mi ne dozvoljavamo prisustvo maloljetnog lica, a kamoli igranje maloljetnim licima”, navode priređivači.
CAPITAL