SARAJEVO, Saradnja na zajedničkom upravljanju vodnim resursima ključni je element stabilnosti i napretka u jugoistočnoj Evropi – zaključeno je na danas završenom trodnevnom međunarodnom seminaru u Sarajevu o integrisanom upravljanju prekograničnim vodenim resursima u jugoistočnoj Evropi.
Otvarajući seminar, generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Hido Biščević rekao je da je “promovisanje saradnje u oblasti ekološki prihvatljivog upravljanja prekograničnim vodama i njihovo razumno i pravično korištenje, način da budu izbjegnuti sukobi i da se promoviše razvoj”.
“S obzirom da je ovaj region vjerovatno najugroženiji dio Evrope u pogledu klimatskih promjena, te imajući u vidu sve veću učestalost i jačinu suša, silinu poplava i druge ekstremne vremenske uslove, Savjet podržava jaču regionalnu saradnju na ovim pitanjima. U isto vrijeme, od ključnog je značaja angažovanje EU, relevantnih agencija UN, Svjetske banke, nevladinih organizacija, kao i donatorske zajednice na prevazilaženju nedostataka i pružanju podrške regionalnim inicijativama, ulaganjima i projektima”, istakao je Biščević.
Iz Savjeta za regionalnu saradnju saopšteno je da je na seminaru predstavljeno nekoliko projektnih ideja, o kojima je razgovarano sa različitim zainteresovanim stranama iz regiona, dok je najveća pažnja posvećena izradi Plana prilagođavanja za vode i klimu za jugoistočnu Evropu, koji Svjetska banka treba detaljno da razradi.
Učesnici konferencije napravili su preciznu sliku svih prekograničnih voda u jugoistočnoj Evropi i pri tome istakli rezultate i identifikovali najhitnije akcije kako bi bili spriječeni, kontrolisani i smanjeni negativni prekogranični uticaji na zdravlje ljudi, bezbjednost, prirodu i socio-ekonomske uslove.
Cilj je priprema za drugu Procjenu prekograničnih voda u okviru Konvencije o vodama Komisije UN za Evropu (UNECE), koja će biti održana u novembru u Ženevi, kao i za narednu ministarsku konferenciju pod nazivom “Okoliš za Evropu” koja će biti održana u kazahstanskom gradu Astani 2011. godine.
Viši savjetnik izvršnog sekretara UNECE-a Patris Robino ponovio je značaj Konvencije o zaštiti i korištenju prekograničnih vodotoka i međunarodnih jezera za podsticanje stabilne i održive saradnje.
“Druga procjena prekograničnih voda u jugoistočnoj Evropi u okviru Konvencije obezbijediće mjerodavnu sliku stanja prekograničnih voda, idenitfikovati zajedničke prioritete i pozabaviti se izazovima koji dolaze”, rekao je Robino.
Prema njegovim riječima, to će biti odličan instrument da bude informisana, vođena i podstaknuta dalja aktivnost vlada, organizacija za riječne slivove i drugih relevantnih međunarodnih i nevladinih organizacija, kao i da bude unaprijeđena saradnja i poboljšan status prekograničnih voda.
Na seminaru su učestvovali stručnjaci iz Albanije, BiH, Hrvatske, Grčke, Njemačke, Mađarske, Makedonije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovačke, Slovenije, Turske, kao i UNECE-a, Globalnog partnerstva za vode/Sredozemlje, Međunarodne komisije za sliv Save, Svjetske banke, Inicijative za saradnju zemalja jugoistočne Evrope, Regionalnog centra za zaštitu životne sredine, Međunarodnog centra za procjenu resursa podzemnih voda i Sekretarijata SRS-a.
Seminar su organizovali Sekretarijat SRS-a i UNECE, uz snažnu podršku Globalnog partnerstva za vode/Sredozemlje i Međunarodne komisije za sliv rijeke Save.