BEOGRAD, Unija poslodavaca Srbije pozvala ugostitelje, preduzetnike i trgovce da zbog novog poskupljenja naknada za puštanje muzike u lokalima prestanu da emituju muziku sve dok organizacije SOKOJ i OFPS ne preispitaju odluku o poskupljenju i ne utvrde nove, ekonomski održive cijene.
„To je jedini način da se preduzetnici odupru bezočnoj samovolji i haraču te dve organizacije. Po gašenju muzike, svaki ugostitelj na memorandumu svoje firme treba da pošalje dopis tim organizacijama da više ne koristi njihove usluge jer ne emituje muziku. Taj dokument će poslužiti kao dokaz u slučaju sudskog spora”, preporučila je Unija.
Unija je podsjetila da je novi Zakon o autorskim i srodnim pravima, koji je stupio na snagu 19. decembra 2010, definisao je da se tarifa za javno emitovanje muzike dogovara u direktnim pregovorima reprezentativnih udruženja korisnika i SOKOJ-a i OFPS-a. Pri tom, iako su te tarife već bile značajno veće nego u susjednoj Hrvatskoj, koja ima znatno veći bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika od Srbije i duplo veće cijene u ugostiteljskim objektima, te dvije organizacije su, prema navodima Unije, dodatno podigle cijene.
„Zbog svega toga UPS savetuje preduzetnike i ugostitelje da isključe muziku u svojim lokalima do momenta dok se ne dogovore nove, realne cene. Iznosi koje ugostitelji na mesečnom nivou plaćaju SOKOJu i OFPSu su u proseku dva do tri puta veći od mesečnog iznosa paušalnog poreza, a trostruko veći od prosečnih iznosa koje lokal od 50 kvadrata plaća za električnu energiju”, rekli su u Uniji i dodali da je pad prometa u ugostiteljstvu u februaru ove godine u odnosu na februar mjesec 2008. godine iznosio 21,5 odsto, tako da je dodatni SOKOJ-ev namet postao neizdrživ za ugostitelje.
Unija procenjuje da kafić od 50 kvadratnih metara u Novom Sadu godišnje plaća prosječno 586 evra SOKOJ-u i 342 evra OFPS-u. Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.