BEOGRAD, Fiskalni savjet Srbije saopštio je danas da Uredba o podsticanju zapošljavanja nije u skladu sa praksom dobre fiskalne i poreske politike, da ne može da obezbjedi povećanje budžetskih prihoda i da uvodi diskriminaciju između trenutno zaposlenih i novozaposlenih.
Načelo dobre poreske politike je predvidiv poreski sistem baziran na opštim pravilima, koja ne bi trebalo (izuzev u veoma specifičnim okolnostima) da favorizuju niti diskriminišu pojedine poreske obveznike.
Međutim Uredba o podsticanju zapošljavanja uvodi diskriminaciju između trenutno zaposlenih i novozaposlenih radnika, a takođe, uvodi, i djelimičnu diskriminaciju po osnovu starosti poreskih obveznika.
Na ovaj način, poslodavci u Srbiji će biti motivisani da iskoriste fiskalne pogodnosti za novozaposlene radnike na štetu trenutno zaposlenih.
Uredba potkopava predvidivost i kredibilitet poreskog sistema, što se može negativno odraziti na budžetske prihode u budućnosti, navedeno je u saopštenju koje je Fiskalni savjet dostavio medijima.
Naročito je problematično to što se ova Uredba može shvatiti kao pomilovanje obveznika koji su, kršeći poreske zakone, poslovanje djelimično ili u potpunosti obavljali u sivoj zoni.
Otuda bi uredba mogla da podstakne izraženije nepoštovanje poreskih zakona u narednim godinama, čime bi bili ugroženi budući budžetski prihodi.
Fiskalni savjet je ocijenio da je, takođe, moguća zloupotreba ove uredbe u cilju smanjenja ukupnog poreskog opterećenja (na primjer, fiktivno zatvaranje manjih preduzeća i otvaranje novih kako bi se iskoristile fiskalne pogodnosti Uredbe).
Međutim, s obzirom na veoma kratak rok trajanja Uredbe, ne očekuju se zloupotrebe u većem obimu.
“Smatramo da obim dodatnih prihoda po osnovu eventualnog povećanja nivoa ukupne zaposlenosti neće biti dovoljan da pokrije navedeni gubitak budžetskih prihoda”, saopštio je Fiskalni savjet.
Ovo novooosnovano tijelo, koje kontroliše da li vlast poštuje fiskalna pravila u vođenju javnih finansija, procijenilo je da bi Uredba o podsticanju novog zapošljavanja mogla da dovede do marginalnog gubitka budžetskih prihoda u iznosu od oko jedne milijarde dinara u 2011. godini.
Međunarodna iskustva, uključujući iskustvo Srbije sa smanjenjem poreza na zarade u 2007. godini, jasno ukazuju na to da smanjenje poreskih stopa dovodi do smanjenja budžetskih prihoda.
Uredba neće dovesti do većeg gubitka budžetskih prihoda u kratkom roku, međutim, u dugom roku neophodno je sprovoditi kredibilne poreske mjere čije dejstvo i rok primjene ne bi bili ograničeni.
U tom kontekstu, svako smanjenje fiskalnog opterećenja zarada za sve zaposlene u Srbiji dovelo bi do osjetnog gubitka budžetskih prihoda, a te gubitke bi bilo neophodno nadomjestiti na odgovarajući način, kako bi se izbjegla neodrživa pozicija javnih finansija u našoj zemlji.
Vlada Srbije na sjednici održanoj 12. maja usvojila je mjere za podsticanje novog zapošljavanja, koje sadrže olakšice za poslodavce koji zaposle nove radnike ili one koji rade na crno prebace u legalne tokove.
Za novozaposlena lica poslodavac neće uopšte plaćati doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje i 30 odsto obračunatog poreza na zarade.
U slučaju da poslodavac zaposli lice mlađe od 30 ili starije od 45 godina, neće uopšte plaćati porez na zaradu i doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Mjera će važiti godinu dana od dana novog zapošljavanja.
Premijer je, takođe, najavio da je vlada pored mjera za podsticanje novog zapošljavanja, pripremila čitav paket mjera podrške privredi čiji će se pozitivni efekti videti već u narednim mjesecima. Beta, Emg.rs
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.