BANJALUKA, Nacrtom zakona o upravnoj inspekciji, koji je Vlada Republike Srpske (RS) usvojila na posljednjoj sjednici, propisano je da će novčanom kaznom od 2.000 do 10.000 KM biti kažnjeno javno preduzeće, ustanova ili drugo pravno lice koje vrši javna ovlašćenja, ako upravnom inspektoru onemogući vršenje inspekcijskog nadzora, a od 50 do 1.500 KM odgovorno lice.
“Novčanom kaznom u iznosu od 2.000 do 10.000 KM kazniće se ako ne stave na uvid traženu dokumentaciju i podatke od značaja za vršenje nadzora, ne postupe po rješenju upravnog inspektora, odnosno ako ne izvrše naložene upravne mjere utvrđene rješenjem upravnog inspektora”, precizirala je šef Biroa Vlade RS za odnose za javnošću Vera Sajić.
Ona je dodala da će ista kazna uslijediti ako javna preduzeća, ustanove i drugo pravno lice koje vrši javna ovlašćenje ne obavijesti upravnog inspektora o izvršenim inspekcijskim mjerama, odnosno ne dostavi dokaze o njihovom izvršenju i, u ostavljenom roku, tražene podatke i dokumentaciju.
Sajićeva je napomenula da donošenje posebnog zakona o upravnoj inspekciji ima značaj i za proces reforme javne uprave u RS, u skladu sa strategijskim ciljevima u reformskoj oblasti “Upravni postupak” , koji zahtijeva promjene u ovoj oblasti.
Nacrt zakona o upravnoj inspekciji uređuje organizaciju, nadležnost, način rada, ovlaštenja, prava obaveze i odgovornosti upravnih inspektora, kao i druga pitanja od značaja za funkcionisanje upravne inspekcije u RS.