BIJELJINA, Novina da pacijenti u privatnim ordinacijama neće morati plaćati punu cijenu usluge kao dosad, nego da će se dio usluga refundirati preko Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (RS), najznačajniji je dio projekta dostupnosti konsultativno-specijalističke zaštite u RS koji bi trebalo da počne već u maju.
Predsjednica Udruženje doktora privatne prakse RS Gordana Šukalo rekla je danas da je Fond zdravstvenog osiguranja RS prepoznao mogućnosti i resurse u privatnom sektoru.
“Kao plod naše dugogodišnje saradnje, dobili smo i ovaj projekat kojim svoje usluge nudimo pacijentima pod istim uslovima sa javnim sektorom, a to znači i mogućnost daljeg razvoja privatnog sektora”, rekla je Šukalo.
Prema njenim riječima, pacijentu kojem je neophodna zdravstvena usluga ne bi trebalo da bude važno da li ulazi u privatnu ili javnu zdravstvenu ustanovu, odnosno trebalo bi da ta ustanova nudi usluge pod istim uslovima.
“Najviše od svega značajno je da usluge pacijenti ne moraju kod nas plaćati iz sopstvenog džepa kao dosad nego da se dio usluga refundira preko Fonda”, rekla je Šukalo danas u Bijeljini, gdje je održan sastanak predstavnika Fonda zdravstvenog osiguranja RS, te javnih i privatnih zdravstvenih ustanova bijeljinske regije.
Predstavnici Fonda, te javnih i privatnih zdravstvenih ustanova bijeljinske regije ocijenili su da projekat dostupnosti konsultativno-specijalističke zaštite nosi niz povoljnosti za pacijente i za javnu i privatnu praksu.
Biljana Rodić Obradović, zamjenik Izvršnog direktora Sektora za razvoj zdravstvenog osiguranja u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, rekla je da je cilj današnjeg skupa predstavljanje projekta dostupnosti konsultativno-specijalističke zaštite u RS kojeg je nedavno usvojio Upravni odbor Fonda zdravstvenog osiguranja RS.
“Ovo je način da se privatnoj praksi omogući da uđe u zdravstveni sistem RS, ali projekat predviđa i niz pogodnosti koje omogućavaju i doprinose da se ovaj sektor zdravstvene zaštite još više razvije u RS”, rekla je Rodić Obradović.
Ona je istakla da najveću korist od svega imaju pacijenti kojima je ovaj vid zdravstvene zaštite bio manje dostupan.
“Cilj nam je da ukinemo praksu da se plaća puna cijena specijalističkog pregleda bez obzira na ovjerenu zdravstvenu knjižicu”, rekla je Rodić Obradović i naglasila da se sklapanje prvih ugovora u okviru ovog projekta između zdravstvenih ustanova i Fonda može očekivati već početkom maja.
Direktor bijeljinske bolnice “Sveti Vračevi” Miroslav Mitrović rekao je da će za pacijente uvođenje privatne prakse na trošak Fonda značiti mnogo, iako Bijeljina do sada nije imala značajnih problema sa konsultativno-specijalističkom zaštitom.
Vlasnik zdravstvene ustanove “Rosić” iz Bijeljine Nikola Rosić izrazio je zadovoljstvo da je resorno ministarstvo shvatilo značaj privatne prakse, kao i neophodnost izjednačavanja sa javnim zdravstvenim sektorom.
“Vjerujem da ćemo na ovaj način povećati broj pacijenata te da ćer ljudi moći da se liječe brže i kvalitenije”, rekao je Rosić.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Primjena se opravdano odlaže do izbora.