PRIJEDOR, Sve je spremno za početak geoloških i seizmičkih ispitivanja na teritoriji Republike Srpske na osnovu koncesije na istraživanje i korištenje sirove nafte i gasa.
Za posao geoloških ispitivanja zadužen je “Jadran-naftagas” Banjaluka, zajedničko preduzeće Srbije i Rusije, osnovano krajem prošle godine u Banjaluci. Ovo preduzeće je početkom oktobra u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS potpisalo koncesioni ugovor za istraživanje nafte i gasa u Srpskoj.
Specijalna oprema za geološka istraživanja iz Rusije i Srbije dopremljena je na područje Prijedora jer im je polazna tačka istraživanje Potkozarja, a sa mašinama su stigla i 22 ruska radnika.
Cilj ovih ispitivanja je da se izdvoje najperspektivnije lokacije za buduća detaljna istraživanja nafte i gasa na kojima bi se onda vršila istražna bušenja. Planirano je da se seizmička istraživanja izvode na području Novog Grada, Kozarske Dubice, Kostajnice, Prijedora, Oštre Luke, Čelinca, Prnjavora, Doboja i Banjaluke. Istraživanja će se provesti i na prostoru Semberije.
Prema projektu, istraživanje bi trebalo da traje pet godina, a prema već obavljenim procjenama eksperata, maksimalna proizvodnja za sedam do deset godina mogla bi da iznosi do 700 000 tona nafte. U RS se očekuju rezerve 10 miliona tona “crnog zlata”. Procjena je da bi plan investicija, u najboljem slučaju, mogao da dostigne čak 315 miliona dolara.
U 2011. godini planiran je početak trogodišnjih geoloških istraživanja, za šta će biti obezbijeđeno od 9,2 do 17,6 miliona dolara.
“Jadran” će prva geološka istraživanja početi u Posavini, a seizmička istraživanja će krenuti od Prijedora ka Posavini i Semberiji.
Na potezu od Kostajnice do Prijedora već je sa 15 kilometara kočića obilježeno područje na kome će biti vršeno istraživanje. U toku je proba mašina na terenu, a početak radova biće ozvaničen ove sedmice.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Buši, hahaha, buši hahaha…Pita li se ko čime će popuniti tu rupu koja će nastati nestankom navodnih 10 miliona tona. Bojim se da ne padnemo u depresiju.
mrne interesuje zašto su one tzv. ruske mašine u Potkozarju radnici u kombinezonima Integral Inženjeringa?! Zna li iko?
I ja sam to primjetio. Izgleda da su rusi siromašni u odnosu na integral pa nemaju opreme i vozila te su zamolili stalnog potrošača potrošača budžeta RS da ih pomogne u ovom poslu, jer biće i za njih neka crkavica.