SARAJEVO, Od 260 miliona KM obaveza iz prošlogodišnjeg budžeta prenesenih u ovu godinu, Ministarstvo finansija FBiH je s jučerašnjim danom izmirilo 156 miliona KM, rekao je Petar Ivošević, pomoćnik ministra za trezor FBiH.
Dodao je da će narednih dana biti izmireno 37,1 milion KM obaveza, i to prema Ministarstvu zdravstva 11,8 miliona KM, obrazovanja 18,3 miliona KM, te Ministarstvu kulture i sporta 7,3 miliona KM.
“Današnjim danom biće izmirene sve obaveze Ministarstvu industrije od 2,4 miliona KM. Danas plaćamo 3,3 miliona KM obaveza koje se odnose na sufinasiranje projekata, u čijem finansiranju učestvuje Vlada i 4,6 miliona KM za podsticaj razvoja okoliša i turizma”, kazao je juče Ivošević.
Istakao je da je u srijedu uplaćeno 3,9 miliona KM Ministarstvu za izbjeglice i raseljene osobe, te sve obaveze prema starim deviznim štedišama u iznosu od 19,1 milion KM.
Napomenuo je da je u proteklih mjesec i po dana isplaćeno 25 miliona KM od 34 miliona KM obaveza za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, pri čemu su isplaćeni svi podsticaji za poljoprivredu, te da su izmirene sve obaveze prema, između ostalog, “Željeznicama” (4,6 miliona KM), Fondu PIO (12,2 miliona KM) i za razvoj poduzetništva i obrta (6,7 mililiona KM). Ivošević je podsjetio da je za sanaciju deficita iz prošle godine dobijeno 110 miliona KM iz sukcesije, a 154 miliona KM je kredit komercijalnih banaka.
Tihomir Ćurak, pomoćnik ministra finansija za dug, pozvao je Parlament FBiH da usvoji zakon o staroj deviznoj štednji, upozorivši da se vođenjem visoke politike o ovome zaboravljaju štediše.
“Obaveze za staru deviznu štednju u iznosu od 30 miliona KM trebalo je da budu izmirene emisijom vrijednosnih papira, ali nisu. Nije došlo do emisije na nivou BiH. Vlada FBiH je zato u Parlament uputila zakon o staroj deviznoj štednji, ali on još nije prošao. Posljedice neusvajanja i visoke politike koja se vodi oko stare devizne štednje su ogromne po štediše koje ne mogu doći u posjed svoje imovine”, istakao je Ćurak.
Na pitanje da li Parlament opstruira donošenje zakona, odgovorio je da ne može kazati jer će “dobiti po prstima”, ali mu se čini da se ne sagledavaju svi negativni aspekti koje ima nedonošenje zakona.
Podsjetio je da je do sada po osnovu stare devizne štednje izmireno oko 73 miliona KM, verificirano 450 miliona KM, a 70.000 osoba je pristupilo verifikaciji. Napomenuo je da verifikacija za ovu godinu završava 30. maja, te da joj je do sada pristupilo oko 3.200 osoba, a verificirano je oko 2.600 osoba i 16,6 miliona KM. Dodao je da zakon koji je u Parlamentu predviđa završetak verifikacije iduće godine, a nakon toga štediše će morati tražiti potraživanja sudskim putem.
Još bez odluka o uštedama u budžetu
Još nisu donesene odluke o uštedama u budžetu, ali će na svim stavkama biti smanjivanja, rekao je Petar Ivošević, pomoćnik Ministra finansija za trezor FBiH.
“Ne radi se tu o štednji, nego o dovođenju budžeta za ovu godinu u ravnotežu, da uskladimo prihode s rashodima. Na svim stavkama će biti smanjivanja. Nismo donijeli odluke, ali takav je stav Ministarstva finansija”, dodao je Ivošević.
Na pitanje da li će biti smanjenja za boračku populaciju, odgovorio je: “Ako je kriza, onda je kriza za sve.”
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.