Uskoro još prodavnica za socijalno ugrožene

SARAJEVO,  Još jedna prodavnica za siromašne trebalo bi da bude otvorena 17. juna ove godine u sarajevskom naselju Dobrinja, a u ovoj prodavnici namirnice će moći kupovati socijalno ugroženi iz općina Novi grad i Ilidža, te općina Istočnog Sarajeva.
Potvrdio je ovo Mesud Lakota, voditelj Specijalne potrošačke zadruge “EuroBiH”.
U Gradskoj upravi Istočnog Sarajeva kažu da nemaju ništa protiv ove ideje, ali tvrde da prvi put čuju za to.
“Nismo o tome još obaviješteni. Nemamo ništa protiv, ali neophodne potvrde o socijalnom statusu građana daju opštine”, kazali su u kabinetu gradonačelnika Istočnog Sarajeva.
U većini općina Istočnog Sarajeva nisu imali više informacija o korištenju usluga dućana za siromašne u Sarajevu, pa nisu ni potvrditi ni negirati da će učestvovati u ovom projektu.
Prvi dućan za siromašne u Sarajevu otvoren je prije dva mjeseca u općini Novo Sarajevu, u Kolodvorskoj ulici, a do sada su iz Zadruge “EuroBiH” podijelili 5.000 elektronskih članskih kartica.
Pravo na kupovinu u prodavnici za siromašne imaju penzioneri čija primanja ne prelaze 500 KM, socijalno ugroženi, nezaposleni i oni koji su zaposleni, a firme su im pod stečajem i nemaju primanja.
Lakota kaže da je 99 odsto artikala u prodavnici za siromašne domaćih proizvođača, te da su namirnice jeftinije i do 50 odsto u odnosu na ostale trgovine. On ističe da je još na snazi ograničena kupnja kako ne bi bilo zloupotreba, te da je zbog upućenih žalbi Zadruga odlučila da umjesto jednog litra ulja po glavi mjesečno, dozvoli kupnju dva litra ulja.
“Prema našim procjenama i analizama, kroisnici dućana za siromašne mogu uštedjeti oko 150 KM mjesečno ako kupuju u ovoj prodavnici, jer je hljeb 0,85 KM, litar mlijeka 0,95 KM, paketić viršli 0,65 KM, a tri kilograma deterdženta za veš 4,75 KM”, kaže Lakota.
Objašnjava da ne posotji mogućnost da robi u dućanu za siromašne istekne rok, jer takva roba ne može proći kroz elektronski sistem i time se na takvu robu ne može otkucati ni račun.
Naglašava da sve artikle nabavljaju od domaćih porizvođača, te da su ekskluzivni distributer robe za prodavnicu za siromašne “DP marketi”.
“Hljeb nabavljamo od pekarskih firmi iz Sarajeva i Sokoca, a brašno iz mlina u Ustikolini”, kaže Lakota.
U dućanu za siromašne zatekli smo mnogo više artikala na policama nego što ih je bilo prije dva mjeseca kada je otvoren.
Pravo na kupovinu u prodavnici za siromašne imaju penzioneri čija primanja ne prelaze 500 KM, nezaposleni i radnici firmi pod stečajem
Prodavači kažu da kraj mjeseca i nije vrijeme kada je prevelika gužva, te da je u ovoj prodavnici najviše kupaca u periodu od 5. do 15. u mjesecu jer tad stignu penzije.
“Dobro je ovo rješenje. Vidite šta sam sve kupio za deset maraka. Puna dva cekera. Jeste da nema baš uvijek svih potrebnih artikala, ali dobro je i ovo što ima jer možeš uštedjeti. Dobro je kad hljeb platite 0,85 KM, a znate da on košta do 1,50 KM”, kazao je Suljo Šljivo, penzioner.
Lucija Kučera, penzionerka, kaže da joj je ovo treći put da kupuje u prodavnici za siromašne, te da je zadovoljna.
“Korisno je kad barem po nešto možete kupiti po tako niskoj cijeni. Jeste da mnogo stvari nedostaje, evo nema deterdženta za veš, ali nije važno kupit ću u ‘skupoj’ prodavnici, barem sam nešto uštedjela”, kaže Lucija.
Prodavačica je objasnila da robu naručuju čim nestane i rijetko se dešava da nekog proizvoda duže nema u ponudi.
Lakota kaže da je sve spremno da do jeseni dućani za siromašne budu otvoreni u Zenici, Olovu i Varešu. Naglasio je, također, da načelnici sarajevskih općina Stari grad i Centar traže adekvatan prostor kako bi na području svojih općina otvorili prodavnicu za siromašne.   Nezavisne novine
Cijene
Hljeb (400 grama)……………………………             0,85 KM
Mlijeko (litar)…………………………….. . ..                0,95 KM
Paketić viršli……………………………………..            0,65 KM
Deterdžent za veš (tri kilograma)……….          4,75 KM

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts