BANJALUKA, Poskupljenja osnovnih životnih namirnica i naftnih derivata u Srpskoj uzrokovana su rastom cijena sirovina na svjetskom tržištu, zbog čega je u toku donošenje odluke o listi proizvoda i usluga od posebnog značaja za zaštitu standarda stanovništva.
Ovo su istakli u Ministarstvu trgovine i turizma RS. Dodali su da je cijena nafte na svjetskom tržištu u avgustu prošle godine iznosila 78 dolara po barelu, dok je krajem decembra bila 94 dolara po barelu, što je rast od 20 odsto, dok je cijena goriva u RS za isti period povećana u prosjeku za pet odsto.
Pomoćnik ministra trgovine i turizma RS Dušanka Tegeltija kaže da je zbog suše i slabog roda cijena pšenice na svjetskim berzama imala stalnu tendenciju rasta.
– Tako je cijena pšenice u Mađarskoj skočila za 90 odsto, a u Srbiji za 120 odsto, što se direktno odrazilo i na poskupljenje brašna u Srpskoj – ističe Tegeltija.
Ona dodaje da je i cijena šećera na svjetskim berzama povećana za 0,20 KM po kilogramu, što odgovara prosječnom povećanju cijene šećera kod nas.
S obzirom na to da privredni subjekti imaju pravo da slobodno formiraju cijene proizvoda i usluga prema uslovima na tržištu, Tegeltija kaže da će Ministarstvo pratiti i utvrđivati opravdanost daljeg kretanja cijena proizvoda te reagovati u skladu sa zakonskim mogućnostima.
– U toku je donošenje odluke o listi proizvoda i usluga od posebnog značaja za zaštitu standarda stanovništva, na osnovu koje će se pravilnikom utvrditi obaveza privrednih subjekata o dostavljanju obavještenja o cijenama za proizvode precizirane odlukom – kaže Tegeltija.
Predstavnici potrošača i poljoprivrednika, međutim, smatraju da nema opravdanja za poskupljenja u RS.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac kaže da je takvu odluku Vlada RS davno trebalo da donese kako bi se zaštitio standard stanovništva.
Usorac tvrdi da poskupljenje namirnica na svjetskom tržištu nije uticalo na cijene u RS jer je sadašnja cijena hljeba i brašna formirana još kada je pšenica bila 0,57 KM po kilogramu.
– Kada cijena pšenice nije ni dostigla tu visinu da bi došlo do poskupljenja, trgovci su već bili najavili rast cijena, a neki su već podigli cijenu brašna i hljeba – tvrdi Usorac.
I u Udruženju potrošača “Plava sfera” smatraju da nadležne institucije ne preduzimaju sve mjere kako bi se spriječila neopravdana i nedozvoljena poskupljenja, a koja, prije svega, imaju negativan uticaj na životni standard stanovništva.
Predsjednik Udruženja potrošača RS Dragutin Bošković smatra da nema opravdanja za poskupljenja u RS.
– Cijene hljeba i brašna u RS, koje su sada aktuelne, formirane su u vrijeme kada je pšenica na svjetskoj berzi bila daleko skuplja nego što je sada, a kada je cijena pšenice pala, pekari u RS nisu spustili cijene – kaže Bošković. On dodaje da nadležne institucije, osim toga, treba da objasne šta je uzrok rasta cijena komunalnih usluga, grijanja i telefonije u RS.
– I vodovodi su najavili rast cijena svojih usluga, tako da i te najavljene odluke kojim bi se zaštitio standard stanovnika RS iz dosadašnjeg iskustva ne ulivaju povjerenje da će nam biti bolje – smatra Bošković. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Šta će nam sada lista kad smo došli do dna. Još nam iskpopajte rake i počnite sahranjivati da nam budućnost svima ista.
Treba kupiti aparat za pečenje hljeba, podesiti tajmer na jeftinu struju i sam peći hljeb.Biće i kvalitetniji i jeftinije je.Očigledno da pekare još uvijek nije predsjednik zvao razgovor da im zaprijeti da ne poskupljuju. A svi su se obogatili. Kifle prodaju po 0,20-0,30 KM kao i peretke. Samo na tom su zaradili!