BANJALUKA, Nadležni organi u BiH i RS vode opsežne istrage vezane za poslovanje i pranja novaca preko željeznica u RS i FBiH i uskoro bi se moglo očekivati podizanje novih optužnica, saznaju “Nezavisne”.
Klupko korupcije, spekulacija i prevara na željeznicama, koje se počelo odmotavati u Srbiji i Hrvatskoj, uskoro bi moglo da dođe i do nekadašnjih funkcionera željeznica RS i FBiH, tvrde dobri poznavaoci prilika na željeznicama.
U prilog tome ide i to što je ove sedmice u Zagrebu podignuta optužnica protiv čelnika “Hrvatskih željeznica” (HŽ), u kojoj se navodi da su bitnu ulogu u izvlačenju novca iz tog preduzeća imali “šefovi” željeznica u RS i FBiH koji su dobijali za te poslove dobre provizije.
O tome je pred hrvatskim sudom svjedočio Andrija Sarić, jedan od optuženih za višemilionsku pronevjeru u tom preduzeću.
U optužnici se, između ostalog, navodi i da su čelnici HŽ-a pare izvlačili preko četri firme u Austiji i BiH: “Rail Cargo Logistic”, “BH Cargo”, “International Wagon Service” i “Oil Cargo Internacional”.
Izvor blizak istragama koje se vode u vezi s poslovanjem “Željeznica RS” kaže da tragovi idu u više pravaca i da može da kaže da je u tom javnom preduzeću, dok je na njegovom čelu bio Sreten Telebak, bilo pranja novca.
Ratko Đuričić, nekadašnji pomoćnik generalnog direktora za investicije i razvoj “Železnica RS”, kazao je da su Srbija i Hrvatska riješile da se obračunaju s kriminalom na željeznicama i da vjeruje da slična akcija mora da uslijedi i u BiH.
On kaže da su sve željeznice koje su nastale poslije raspada nekadašnje Jugoslavije funkcionisale na sličan način i da su vjerovatno u BiH, kao i u Srbiji i Hrvatskoj, pojedinci mogli da koriste slabosti sistema zarad ličnog interesa.
Jedan od nekadašnjih šefova “Železnica RS”, koji je želio da ostane anoniman, kazao je da pravljenje fiktivnih faktura, za šta se sudi čelnicima HŽ-a i “Agita” u Hrvatskoj, nije moguće ako u njega nisu uključeni svi direktori željeznica u okruženju.
“Željeznice su složen sistem i ukoliko samo jedan direktor u regionu ne želi da učestvuje u toj priči, cijeli sistem bi pao”, kazao je naš sagovornik.
On je kazao da je špediterska firma “Agita”, za koju su radili u hrvatskoj optuženi Sarić i Vladimir Vasiljević, poslovala i u BiH, ističući da je u FBiH gotovo imala monopolski položaj.
Međutim, on kaže da je u RS milionske poslove dobijala firma SGB, koju je formirala Borka Trkulja, bivša predsjednica Upravnog odbora ŽRS, dodajući da je, pritisnuta optužbama da se tu radi o klasičnom sukobu interesa, tu firmu prepisala na Vasiljevića, kojeg traži Hrvatska.
Koliko je sve povezano, on je ilustrovao i primjerom da je Sreten Telebak, bivši direktor ŽRS, na isti način nabavljao vagone kao i Milanko Šarančić, nekadašnji direktor Željeznice Srbije”, kojem će susjedi suditi zbog toga, dok za bivšeg direktora ŽRS niko nije postavio pitanje odgovornosti.
Telebak je, pak, u procesu koji je vođen pred Okružnim sudom u Banjaluci u četvrtak osuđen na 22 mjeseca zatvora zbog nelegalne prodaje 104 vagona i nezakonitog raspolaganja zemljištem u državnoj svojini.
Pored Telebaka, osuđeno je još 12 funkcionera sa željeznica i to kaznama u rasponu od šest do 13 mjeseci zatvora. Borka Trkulja ranije je sa Specijalnim tužilaštvom RS sklopila sporazum o priznanju krivice i osuđena je na osam mjeseci zatvora uslovno i novčanu kaznu od 5.000 maraka.
Međutim, do sada niko od funkcionera sa željezenica nije odgovarao za pranje novca ili korupciju. Nezavisne novine