BANJALUKA, Vlada Republike Srpske do kraja 2009. godine odabraće strateške partnere za izgradnju 24 energetska objekta u RS, potvrđeno je u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS.
Pomoćnik ministra za energetiku Ljubo Glamočić rekao je da je Vlada sastavila listu mogućih projekata o kojima se sada izjašnjavaju potencijalni investitori.
Stručnjaci procjenjuju da bi realizacijom tih projekata RS dobila više od 10.000 novih gigavatčasova električne energije, odnosno mogla bi da ostvari promet od najmanje milijar¬du i po KM godišnje.
RS bi mogla da dobije milijarde evra kroz investicije, a izgradnjom objekata posao bi dobilo više hiljada radnika.
Prema nezvaničnim informacijama, u Banjaluci borave predstavnici EnBV /EnBW/, jedne od najvećih njemačkih kompanija iz oblasti energetike, a za ulaganje u elektroenergetski sektor zainteresovano je 15 potencijalnih strateških partnera, među kojima su RVE /RWE/, Štatkraft “Statkraft”, Inter Rao ESS /Inter Rao ESS/”, ASE /ASE/, GE /GE/ i druge kompanije – pišu “Nezavisne novine”.
Portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović rekla je da su u pregovore uključeni svi ozbiljni strateški partneri iza kojih stoje projekti i kapital, određena praksa i iskustvo, ali nije željela da precizira o kojim se potencijalnim partnerima i energetskim objektima radi, navodeći da će sve biti poznato do kraja godine.
“Ono što je evidentno jeste da se u energetski sektor mora ulagati jer 25 godina nije izgrađen nijedan objekat. U toku ove godine moramo se opredijeliti za one najbolje i najozbiljnije”, rekla je ona.
Jedan od mogućih modela izgradnje energetskih objekata moglo bi biti javno-privatno partnerstvo.
Ekspert za energetiku Zdravko Milovanović ističe da je ukupan tehnički iskoristivi potencijal vodotoka u RS oko 10 gigavatčasova godišnje, od čega je neiskorišteno čak sedam gigavatčasova.
Prema njegovim podacima, najviše neiskorištenog hidropotencijala za objekte snage veće od 10 megavati nalazi se u slivovima rijeka Drine, i to oko 4.000 gigavatčasova, Vrbasa i Trebišnjice Gornji horizonti sa po 1.000 gigavatčasova, te Trebišnjica sa oko 500 gigavatčasova.
Ukupna proizvodnja električne energije BiH u 2007. godini iznosila oko 11,5 gigavatčasova, iz čega proizilazi da ukupni neiskorišteni hidro-potencijal RS iznosi više od polovine ukupne trenutne proizvodnje u cijeloj BiH.
Milovanović je naglasio da je i termo-potencijal značajan i iznosi 2.455 megavatčasova,odnosno oko 13 gigavatčasova.
U tih 2.455 megavatčasova uključena je izgradnja termoelektrana Miljevina jedan i dva, Ugljevik tri i četiri, Gacko tri, poslije 2020. godine.
Do 2020. godine planirana je izgradnja termoelektrana Stanari snage 420 megavčasova i Ugljevik dva od 300 megavatčasova, što ukupno iznosi dodatnih 3.175 megavatčasova.
Izgradnja jedne hidroelektrane snage preko 10 megavatčasova traje u prosjeku tri do pet godina i zahtijeva angažovanje velikog broja građevinskih firmi i specijalističkih ustanova, te 500 do 1.500 radnika.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ovo je stvarno zabavno, vrlo hippy.
podsjeca me kad je lemi otvarao tunel fatnicko polje sa velikim obecanjima o visestruko uvecanom profitu HETRa.
ovu recenicu
‘RS bi mogla da dobije milijarde evra kroz investicije, a izgradnjom objekata posao bi dobilo više hiljada radnika.’
treba prepraviti, u:
‘lemi se nada da ce da mazne jos koji pfening naustrb berzanskih mesetara i spekulanata, a posao ce ionako raditi integral inzenjering tako da ce se i tu nesto zavrnuti.’