BEOGRAD, Do kraja sedmice Ministarstvo infrastrukture će konačno imati tačne podatke o nelegalnoj gradnji na nivou cijele Srbije.
Pomoćnik ministra Aleksandra Damnjanović Petrović, nadležna za građevinu i urbanizam kaže da su prema novom Zakonu o planiranju i izgradnji i pratećim dokumentima sve opštine u Srbiji bile dužne da dostave spiskove o nelegalnim objektima na svojoj teritoriji.
Inače Pravilnik o legalizaciji bespravnih objekata, donijet krajem oktobra kao prvi podzakonski akt neophodan za primjenu novog Zakona o planiranju i izgradnji, ovih dana pretrpjeti prve izmjene.
Damnjanović – Petrović kaže da su i sa postojećim tekstom opštine mogle da rade na predmetima legalizacije i da je njima istekao rok za donošenje odluka kojima će na svojoj teritoriji moći građanima da olakšaju taj proces.
“Riječ je o odlukama koliko rastojanje može da bude između stambenih objekata, kolika spratnost i drugim detaljima koji bi mogli da budu prepreka legalizaciji”, napiminje pomoćnica ministra i podsjeća da će u aktuelnom pravilniku prvo biti promenjen član 3 jer je tu riječ o tehničkoj omašci.
Naime, u prvom stavu tog člana precizirano je da legalizaciji podležu objekti koji su stavljeni pod krov, urađena fasadna stolarija i gdje je razvedena instalacija unutar zgrade. Zabunu je izazvao sledeći stav prema kome bi i građevine samo sa stubovima i krovom takođe mogli da se legalizuju, ali nam je objašnjeno da je greškom izostavljen uslov za to: da je nalog za zaustavljanje gradnje razlog zbog koga objekat ima nizak stepen završenosti.
U lokalnim samoupravama očekuju i da se još neke nedoumice riješe izmjenom pravilnika.
“Potrebno je da se još preciziraju uslovi za legalizaciju objekata u zaštićenim prirodnim dobrima, kao i za porodične kuće veće od 150 kvadrata, za četvorospratnice ili zgrade više od 22 metra. Takođe, potrebno je da se utvrdi procedura za konverziju sadašnjeg prava korišćenja zemljišta na kome je izgrađena kuća u pravo svojine, ali je to moguće uraditi i naknadno, poslije procedure legalizacije”, kaže Enisa Agović Hoti, sekretar Sekretarijata za urbanizam, građevinske, stambene i komunalne poslove i saobraćaj u Pančevu.
Ona dodaje da se u primjeni novog Zakona o planiranju i gradnji, na terenu javio i problem saglasnosti za gradnju na parcelama koje imaju više vlasnika.Međutim, povodom tog pitanja Vrhovni sud je razriješio dilemu i u slučaju da se suvlasnici nisu protivili tokom gradnje, njihovo osporavanje u procesu legalizacije sud smatra zloupotrebom prava. B92