BEOGRAD, Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske stupa na snagu 1. septembra, čime srpski privrednici dobijaju mogućnost korišćenja svih pogodnosti zajedničke proizvodnje, kao i plasiranja u EU proizvoda koji su napravljeni od sirovina iz Turske.
Srpski privrednici, zahvaljujući dijagonalnoj kumulaciji, mogu da nabavljaju sirovine i poluproizvode, prerarađuju ih u Srbiji i dalje plasiraju u EU, Tursku i zemlje CEFTA bez carina ili sa preferencijalnim carinama, saopštilo je Ministarstvo ekonomije Srbije.
Na ovaj način realizuju se značajne ekonomske prednosti Prelaznog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, zajedno sa CEFTA sporazumom i Sporazumom o slobodnoj trgovini sa Turskom.
Slične pogodnosti srpski privrednici već koriste sa zemljama EU po osnovu Prelaznog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i sa BiH, Makedonijom, Hrvatskom, Albanijom, Crnom Gorom po osnovu CEFTA sporazuma.
Imajući u vidu veličinu turske ekonomije, kao i činjenicu da za pojedine industrije u Srbiji Turska može predstavljati značajnu sirovinsku bazu, to može biti od velikog značaja za srpsku privredu.
Potencijal je značajan imajući u vidu veličinu ovog novog proširenog tržišta, koje je u slučaju Evropske unije iznosi 494 miliona stanovnika, Turske 72,5 miliona i jugoistočne Evrope 29,3 miliona stanovnika.
Srpski preduzetnici imaju sada nove mogućnosti koje mogu iskoristiti, kako za postojeću proizvodnju, tako i za dalje privlačenje stranih investitora, posebno u oblasti tekstilne industrije, koja je samo u 2009. godini privukla investicije u visini od 28,2 miliona evra, sa Italijom kao vodećim stranim investitorom.
U Službenom listu Evropske unije od 20. avgusta objavljeno je ažurirano obavještenje o primjeni dijagonalne kumulacije porijekla između EU, zemalja Zapadnog Balkana, učesnica procesa stabilizacije i pridruživanja i Turske.
Ovim obaveštenjem konstatovano je da Srbija zvanično od 1. septembra ispunjava sve uslove za primjenu dijagonalne kumulacije porijekla sa EU, Turskom i zemljama Jugoistočne Evrope – potpisnicama CEFTA sporazuma Albanijom, Hrvatskom, BiH, Makedonijom i Crnom Gorom.