BEOGRAD, Jednake akcize za domaće i uvozno gorivo počeće da se primjenjuju već polovinom juna. Skupština Srbije glasaće o prijedlogu izmjena Zakona o akcizama tokom zasjedanja, najvjerovatnije od 7. do 10. juna, a usvojeni akt počeće odmah da važi. Samo po osnovu većih dažbina, domaći benzin BMB 95 poskupjeće za 4,5 dinara po litru, dok će cijena dizela D2 skočiti za više od dva dinara. Računa se da će država po ovom osnovu više zaraditi oko 10,7 milijardi dinara.
Poslanici će izglasati izmjene ovog zakona, ali samo zato što je Evropska komisija još u februaru rekla da je aktom koji sada važi, Srbija prekršila Prelazni trgovinski sporazum sa EU. Jer, akcize koje važe od početka godine, niže su za domaći benzin i dizel D2, nego za gorivo evro kvaliteta. Izmjenama Zakona, za sve vrste motornog benzina važiće jedinstvena akciza od 49,5 dinara po litru, dok će za dizel goriva ovaj namet iznositi 37 dinara. Cijene benzina i dizela će se postepeno mijenjati, jer će stare akcize važiti za gorivo koje je već uvezeno ili proizvedeno u pančevačkoj rafineriji.
– Nove akcize će početi da se primjenjuju odmah po objavi u „Službenom glasniku“ – kaže Bora Tatić, iz Udruženja privatnih benzinskih pumpi. – Ali, procjenjujemo da će proći oko dva mjeseca, dok se novi namet potpuno ne uklopi u cijenu na tržištu.
Hrvatska je u martu čak smanjila akcize za dva evrocenta, kako bi pomogla vozačima da prebrode poskupljenje goriva zbog „skokova“ nafte na svjetskoj berzi. Poslije korekcije, hrvatske akcize na naftne derivate su od 15 do 20 odsto niže u odnosu na Crnu Goru i Srbiju.
Formula
Za razliku od Srbije, koja je formiranje cijena slobodno ostavila pumpadžijama, Hrvatska i dalje određuje maloprodajnu cijenu jednom nedjeljno na osnovu propisane formule. Ako se cijene naftnih derivata promjene za 3,5 odsto u nabavci, za toliko se mijenja i cijena na pumpama. Tako, na primjer, litar evrodizela na pumpama „preko granice“ košta 1,21 evro, dok ga kod nas vozači plaćaju 1,35 evra. Od početka godine, gorivo je dva puta pojeftinilo u Hrvatskoj.
Visina akciza
Srbija 0,5
Crna Gora 0,45
Rumunija 0,38
Bugarska 0,4
Slovenija 0,42
Mađarska 0,44
* u evrima
Novosti