BANJALUKA, Predsjednik Udruženja mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac rekao je da će 31. januara inspektori Kancelarije za hranu i veterinarstvo EU /FVO/ objaviti da su farmeri iz BiH ispunili uslove za izvoz mlijeka u EU.
“Uvjeren sam da ću kao jedan od mljekara u Srpskoj izvoziti mlijeko, jer sam dobio rješenje za aplikaciju prema EU. Nije nam poznato kod koga će od farmera doći inspektori Kancelarije za hranu i veterinarstvo EU”, rekao je Usorac danas novinarima u Banjaluci.
On je istakao da farmeri iz BiH za izvoz mlijeka u EU treba da ispune evropske zakone, za koje tvrdi da su već svi ispunjeni i da su spremno dočekali komisiju EU.
Usorac je podsjetio da su farmeri iz Republike Srpske dnevno izvozili oko 100.000 litara mlijeka u zemlje regiona.
“Imamo ponude da se naše mlijeko čim dobijemo izvozne brojeve nađe na tržištu Njemačke, Rusije. Ne očekujemo samo izvoz, već da se u Srpskoj i BiH kroz proizvodnju mlijeka zaposli veliki broj proizvođača i što više poljoprivrednih površina zasije”, istakao je Usorac.
Govoreći o izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji zbirnih godišnjih finansijskih izvještaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za 2012. godinu, koji se nalazi na dnevnom redu parlamenta Srpske, Usorac je rekao da se revizorski izvještaj koji je negativan “ne odnosi na resorno ministarstvo, već na poljoprivrednike”.
Usorac je podsjetio da je 2006. godine ostalo 800 neostvarenih zahtjeva za podsticaje u poljoprivredi zbog toga što nisu mogli da se prenesu iz godine u godinu, ističući da je to jedan od glavnih razloga za negativan revizorski izvještaj.
“Ti zahtjevi su propali, jer naši poljoprivrednici nikada nisu dobili podsticaje. Ostalo je 7,1 miliona KM duga koji je trebalo da se prenese u narednu godinu, a što nije urađeno”, rekao je Usorac.
On je naveo da je resorno ministarstvo prihvatilo zahtjev Udruženja mljekara Srpske i dozvolilo da se prenose dugovi iz godine u godinu i da ne može ostati nijedan zahtjev za podsticaje neriješen i neisplaćen.
Usorac je istakao da se jedna od tačaka negativnog revizorskog izvještaja odnosi na isplatu podsticaja firmama “Farmalandu”, “Nevesinju” i “Semberiji”, iako nisu izmirili svoje obaveze.
On je rekao da su podsticaji ovim firmama isplaćeni na izričit zahtjev Udruženja mljekara Republike Srpske, jer te firme proizvode 15 odsto mlijeka, zapošljavaju veliki broj radnika i treba da budu reprocentri u proizvodnji mlijeka i govedarstvu.
Usorac je dodao da se u negativnom revizorskom izvještaju navodi da nije bilo transparentnosti prilikom dodjele sredstava jednokratne pomoći. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bravo samo naprijed.Neiskoritsteno poljoprivredno podrucje od Han Pijeska od Foce moze proizzvoditi dnevno do 200 000l mlijeka na dan.Proizvodnja mlijeka je buducnost Srpske,jer u drugim bransama ne mozemo biti konkurentni sa Evropom koja ima visokokvalifikovanau radnu snagu i vece subvencije za izvoz.