NJUJORK/LONDON/TOKIO, Dolar je juče, na svjetskim deviznim berzama, napredovao prema evru i jenu, usljed spekulacija da će se lideri grupe osam najrazvijenijih zemalja na tekućem samitu u Japanu izjasniti za jačanje američke valute, dok su cijene akcija širom svijeta bile mahom u porastu, nakon prošlonedjeljnog oštrog pada.
Američka valuta je na matičnoj berzi u Njujorku vredila, tokom rane elektronske trgovine, 1,5624 za evro, što je najviši nivo “amerikanca” od 25. juna.
Japanska valuta je, takođe, bila “žrtva” , jer je dolar ojačao na 107,55 jena, prema 106,80 ostvarenih na samom kraju prošlonedjeljnog poslovanja.
Evro je takođe napredovao prema japanskom takmacu i kotirao je 168,40 jena, dok je u petak vredio 167,73.
Izjava američkog predsjednika Džordža Buša da se njegova zemlja zalaže za “jak dolar” bila je, kako se ocjenjuje u izvještaju agencije Blumberg, vrlo podsticajna za devizne trgovce i oni su, očito, dali prednost “zelenoj valuti” na račun evra i jena.
Na nešto lošiju jučerašnju poziciju evra prema dolaru svakako je uticao i izvještaj Bundesbanke u kome se navodi da je njemačka industrijska proizvodnja tokom maja neočekivano smanjena.
Trenutna slabost jena djelom se pripisuje i ukupnoj promjeni poslovne klime na domaćem finansijskom tržištu, dok su lošije pozicije funte sterlinga na deviznim berzama izazvane, prvenstveno, većim od očekivanog padom britanske industrijske proizvodnje u toku maja.
Jučerašnji skok glavnih indeksa akcija u Evropi je bio umjeren, jer je indikator Dau džons stok 600 na berzi u Londonu ojačao skromnih 0,4 odsto, koliko je napredovao i regionalni MSCI Azijsko – pacifički indikator kretanja akcija.
Američki Standard purs indeks je ojačao nešto više – 0,8 odsto – ali analitičari u Londonu upozoravaju da su visoki bankarski gubici i oštar pad zarada kompanija prouzrokovali veoma lošu situaciju na globalnim efektnim berzama tokom prvog polugođa ove godine.
Analitičari upozoravaju da je stanje na evropskom tržištu akcija najlošije za proteklih više od 20 godina.
Kao dokaz navode da je, na primer, profit brojnih kompanija, čije akcije su obuhvaćene Stok indeksom, ove godine smanjen dva odsto, iako se očekivalo povećanje od 11 procenata.
Koliko je situacija na tržištu akcija nepovoljna pokazuje i najnovija procjena da će zarade kompanija koje ulaze u sastav američkog Standard purs indeksa 500, opasti u prosjeku 11 odsto u drugom tromjesečju, prenosi agencija Blumberg.
Uprkos tim “crnim” izvještajima, akcije nekih poznatih evropskih kompanija, uključujući proizvođače auto – djelova i avioprevoznike, juče su bile u primjetnom usponu, dok je šangajski kompozitivni indikator kretanja akcija “skočio” za blizu pet procenata.
Rast šangajskog indeksa tumači se znacima finansijske konsolidacije nekih velikih kineskih kompanija, kao i špekulacijama da će vlada pokušati da stabilizuje prilično kolebljivo domaće tržište nekretnina.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.