ZAGREB, Ustavni sud Hrvatske danas je većinom glasova odbio zahtjev predsjednika Republike te prijedloge više od 35 hiljada građana i udruga koji su osporavali tzv. krizni porez, ustvrdivši da je Zakon o posebnom porezu na plate, penzije i druga primanja u saglasnosti s Ustavom.
Sudac izvjestilac Mario Jelušić pojasnio je da je zakon o ‘kriznom porezu’ u skladu sa načelom jednakosti svih građana pred zakonom, posebno od kada je proširen i na tzv. slobodna zanimanja, kao i da štiti načela socijalne države. Osim toga ovaj zakon ide i u prilog umirovljenicima, iako je njime suspendovana odredba o ujednačavanju penzija, jer se ne moraju bojati da će im mirovine biti smanjene zbog snižavanja cijena, što je bio osnov ranijeg ujednačavanja, kazao je Jelušić.
Na nedavnoj savjetodavnoj sjednici predstavnici Vlade tvrdili su da krizni porez državnu riznicu mjesečno puni s oko 200 miliona kuna te da omogućuje isplatu penzija, socijalnih prava i plata korisnicima budžeta.
Suprotno stavovima Vlade, većina univerzitetskih profesora te predstavnika sindikata i penzionera, ali i izaslanici predsjednika Republike, ustvrdili su da Zakon o posebnom porezu na plate, mirovine i druga primanja nije usklađen s Ustavom.
Ustavni sud je današnjom odlukom Vladu obvezao da do kraja 2010. prati i stalno ispituje postojanje potrebe za posebnim porezom te da ga ukine i prije kraja iduće godine, dođe li do pada intenziteta ekonomske krize.
Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec kazala je da je osporavani zakon prošao ‘objektivni test ustavnosti’ te da se mjerila za odluku tražena isključivo u tekstu Ustava, a ne u ‘političkim ili ekonomskim ocjenama svrsishodnosti’.
S odlukom da je krizni porez u saglasnosti s Ustavom nisu se složili suci Mato Arlović i Ivan Matija koji su najavili izdvojena mišljenja. Ostalih 11 sudaca glasovalo je za odluku.