NJUJORK, Sigurni smo da mnogi od vas istovremeno obavljaju više aktivnosti. Svako od nas različito uspjeva da odgovori na povećan broj zahtjeva koji pristižu u isto vrijeme. I to su skoro uvijek trenuci kada radimo na važnom projektu gdje nam je neophodna maksimalna koncentracija.
Po pravilu novi zahtjevi samo pristižu i odvlače nam energiju, vrijeme, kreativnost. Da li je multitasking posljedica hiperprodukcije ili loše organizacije, da li je pokazatelj kapaciteta zaposlenog ili ne, pokušaće da odgovori BC Bilten.
Kako definisati multitasking?
Da li to podrazumijeva obavljanje više poslova u isto vrijeme? Da li to znači da imamo različite vještine i maksimalno ih koristimo? Sposobnost da se obavlja više stvari istovremeno za neke može biti veoma korisno, cjenjeno i praktično iskustvo, dok kod drugih ono dovodi do nezadovoljavajućih rezultata.
Mit – Žene i multitasking
Nije istina da su isključivo žene sposobne da obavljaju više stvari istovremeno, to mogu i muškarci, ali se za žene ova osobina više vezuje zbog njihove uloge u kući i kućnim obavezama koje zahtjevaju takav vid djelovanja. Dakle, muškarci ne bježite od kućnih poslova.
Da li multitasking vodi do radoholizma i izgaranja na poslu? Da li će multitasking prerasti u radoholizam zavisi od brzine kojom se obavljaju poslovi kao i od spremnosti za dodatno zalaganje. Upravljanje vremenom je neophodno jer se njime postižu adekvatni poslovni rezultati, ali i balans u privatnom životu.
Multitasking i vi
S obzirom da vi odlučujete kojim poslom ćete se baviti, koje odgovornosti spremno prihvatate, a u odnosu na kvalitet koji želite da postavite – odredite koliko ćete provesti sati u radnom okruženju. Kako vi sami najbolje poznajete vaš potencijal i vaša ograničenja, sami odredite koliko brzo i koliko često ćete raditi i samim tim ćete napraviti svoj multitasking plan. Nekome je dovoljno da obavlja repetitivne poslove, dok je drugima neophodan veći izazov.
Šta psiholozi kažu o multitaskingu
Iako obavljanje više stvari u isto vrijeme – čitanje novina, slušanje muzike, otvaranje emaila i razgovor telefonom, može biti zabavano i energično, morate razumjeti da vam odvlači fokus. Prebacivanje fokusa sa jedne stvari na drugu je brza promjena koja nam daje iluziju da simultano izvodimo zadatke, ali psihlozi smatraju da to nije istina. To je kao da igrate tenis sa tri loptice.
Da li možete da radite više stvari istovremeno zavisi i od vaših zadataka, jer kod nekih poslova slušanje muzike može da pomogne u kreativnosti jer se tom prilikom koriste različite kognitivne funkcije, prenose agencije.