BANJALUKA, Prijedlogom strategije razvoja penzionog sistema Republike Srpske /RS/, koji je danas usvojila Vlada RS, nije predviđeno povećanje starosne granice za penzionisanje iznad 65 godina, ali jeste za korisnike privilegovanih penzija.
“Predložili smo uvođenje dodatnih starosnih granica da se ne bi desilo da imamo penzionera koji sa tri godine radnog staža ima penziju iznad prosječne, upravo zbog toga što ne postoje dodatni limiti”, rekla je Božana Šljivar, predsjednica radne grupe za izradu strategije reforme penzijskog sistema u RS.
Ona je novinarima u Banjaluci potvrdila da u sadašnjem sistemu imamo preraspodjelu u korist privilegovanih prava, pa se dešava da najlošije prolaze oni koji rade puni penzijski staž, te da takav princip mora biti eliminisan.
“Trenutno se penzije usklađuju sa rastom plata na godišnjem nivou. Predlažemo da, kada se za to steknu uslovi, prvo bude uveden bod-sistem, a nakon toga da penzije budu usklađivane prema švajcarskoj formuli – 50 odsto inflacije, 50 odsto plate. Tako bi se na neki način kretanje penzija uskladilo sa ekonomskim mogućnostima zemlje”, pojasnila je Šljivareva.
Ona je dodala da je sa socijalnim partnerima tokom stručne rasprave o Nacrtu strategije razvoja penzionog sistema RS usaglašeno da se ne uvodi obavezni drugi stup penzijskog osiguranja dok se ne završi reforma prvog.
“Svake godine će se procijenjivati i kroz izvještaj parlementu procjenjivati da li postoje uslovi za drugi stub. Znači da ništa nije oročeno precizno, ali se mora stalno pratiti”, rekla je Šljivareva.
Ona je naglasila da je u Prijedlogu strategije reforme penzionog sistema definisana lista specifičnih ciljeva, plan njihove realizacije, te spisak indikatora, koji će omogućiti da prvi put na ovim prostorima sistematski bude praćen ovaj sistem.
Pomoćnik ministra finansija RS Snježana Rudić naglasila je da je cilj reforme penzionog sistema da buduće generacije penzionera ne dobijaju manje penzije od sadašnjih korisnika.
Ona kaže da i nakon reforme sistema ostaju privilegovana prava na penzionisanje, te da ostaje još da se utvrdi obim tih prava i svijest da više nigdje na svijetu ne postoji isključiva obaveza države da obezbijedi apsolutno sve prihode.
Komentariši