BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je kasno sinoć dokument Ekonomska politika za 2010. godinu čiji su ciljevi pozitivan privredni rast, zaštita i očuvanje radnih mjesta, te zaštita socijalno ugroženih kategorija stanovništva.
Ciljevi Ekonomske politike za narednu godinu su i zadržavanje stabilnosti u finansiranju javnih potreba, podrška likvidnosti privrede, nastavak realizacije infrastrukturnih projekata i zadržavanje stabilnosti u finansijskom sektoru RS.
Za ovaj dokument glasalo je 46 poslanika, protiv je bilo 17, dok su četiri poslanika bila uzdržana.
U dokumentu se navodi da planirani obim i struktura investicija u narednoj godini u Srpskoj treba da obezbijedi još efikasnije korištenje svih raspoloživih razvojnih potencijala radi stvaranja boljih životnih uslova građana, te povećanje zaposlenosti i održivog privrednog razvoja.
Realizacija usvojenih mjera treba da rezultira rastom bruto domaćeg proizvoda po nominalnoj stopi od 3,1 odsto i realnoj stopi od 1,4 odsto, uz inflaciju od 1,2 odsto, rastom industrijske proizvodnje za šest odsto, zadržavanjem učešća investicija u bruto društvenom proizvodu na nivou iznad 20 odsto, a javne potrošnje ispod 40 odsto bruto društvenog proizvoda.
U dokumentu se navodi da će Vlada RS radi provođenja ovih ciljeva nastaviti restriktivnu politiku javne potrošnje u idućoj godini, povećati mjere štednje na svim nivoima sa osnovnim principima zadržavanja stabilnog fiskalnog sistema u uslovima globalne ekonomske krize.
Šef poslaničkog kluba SDS-a Borislav Bojić smatra da je Vlada RS usljed nedostatka rezultata izbjegla da parlamentu RS dostavi izvještaj o realizaciji mjera Ekonomske politike u tekućoj godini.
Poslanik SNSD-a Gordana Dukić smatra da je Ekonomska politika za 2010. godinu stabilizujuća, a njen cilj je da onemogući uticaj svjetske ekonomske krize na privredu RS.
Nezavisni poslanik Dragan Mikerević pozdravio je Ekonomsku politiku Vlade RS za 2010. godinu, ističući da je RS u uslovima globalne ekonomske krize uspijela zadržati budžetsku ravnotežu i rast industrijske proizvodnje.
Mikerević smatra da će se u narednoj godini socijalni problemi usljed globalne ekonomske krize još više zaoštravati, ali da Ekonomska politika Vlade RS za 2010. godinu daje neke odgovore i mjere na tu krizu.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Branislav Borenović smatra da je Vlada RS loše planirala i nije realizovala osnovne ciljeve ekonomske politike u tekućoj godini, dok je Ekonomska politika za 2010. godinu projektovana po istoj metodologiji.
“Zabrinjavajuće za RS je stanje njenog unutrašnjeg i spoljnjeg duga, jer Srpska sve više postaje zavisna od kredita, bez vlastitih sredstava inverstiranja”, istakao je Borenović.
Poslanik Socijalističke partije Petar Đokić zauzeo se za drugačiji pristup djelovanja i rada na nivou BiH po ekonomskim pitanjima.
Đokić je rekao da je u RS u narednoj godini potrebno podsticati trend jačanja međunarodnih stranih investicija.