BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ usvojila je danas Informaciju o ostvarivanju prava izbjeglica, raseljenih lica i povratnika, u kojoj je poseban akcenat dat na potrebu rješavanja problema izbjeglica iz Hrvatske i Slovenije u ostvarivanju njihovih statusnih, imovinskih, stanarskih i prava iz radnog odnosa.
Pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica RS Drago Vuleta rekao je u završnoj riječi da se resorno ministarstvo još 1999. godine zalagalo za princip dobrovoljnosti u pogledu povratka izbjeglica, raseljenih lica u prijeratna mjesta prebivališta i ostanka u sadašnjem mjestu boravišta kada se međunarodna zajednica zalagala za povratak.
“Nema rješenja kompletnog pitanja izbjeglica u BiH bez ravnopravnog zalaganja za sve tri opcije koje predviđa Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma – povratak, mogućnost življenja u sadašnjem mjestu boravišta i pitanje naknade štete ili kompenzacije za one koji se ne mogu vratiti ili obnoviti svoj dom”, zaključio je Vuleta.
Poslanici Narodne skupštine RS usvojili su i Izvještaj o tematskoj sjednici skupštinskog Odbora za zaštitu prava izbjeglica, raseljenih lica i povratnika pod nazivom “Problemi izbjeglica, raseljenih lica i povratnika u RS” koja je održana 28. septembra 2009. godine.
Parlament RS usvojio je zaključke Odbora koji će kao zaključci Narodne skupštine RS biti objavljeni u “Službenom glasniku RS”.
Narodna skupština RS smatra da je potrebno u Revidiranoj strategiji BiH za provođenje Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma utvrditi obavezu uspostavljanja Fonda za pravičnu nadoknadu uništene imovine u BiH, ističe se u zaključcima Odbora.
Parlament RS preporučuje predstavnicima RS u zajedničkim institucijama BiH da pokrenu inicijativu za izmjene i dopune Zakona o izbjeglicama iz BiH i raseljenim licima u BiH, čime bi se uspostavio ovaj Fond i obezbijedio ravnopravan status i pravo na povratak, ostanak u sadašnjem mjestu življenja i nadoknadu uništene imovine u skladu sa Aneksom 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Narodna skupština RS traži od Vlade RS da obezbijedi potrebna sredstva i druge pretpostavke za raspuštanje svih kolektivnih centara u RS u kojima su još smještene izbjeglice, navodi se, između ostalog, u zaključcima Odbora.
U zaključcima se dodaje da su još uvijek u posebno teškom i specifičnom položaju izbjeglice iz Hrvatske koje žive u RS, zbog čega je u rješavanju njihovih problema potrebno veće angažovanje institucija vlasti RS, BiH i Hrvatske.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Poručio bi vladi Hrvatske : VRATITE SRPSKE STANOVE ! Hvala dragom Bogu da se neko i nas preko 300 000 hiljada izbjeglih iz Hrvatske sjetio. A do sada smo bili ko ni na nebu ni na zemlji. U BiH SU VRAĆENA SVA PREDRATNA STANARSKA PRAVA A U HRVATSKOJ ČAK NI PRIVATNE KUĆE JOŠ NISU VRAĆENE PRIJERATNIM VLASNICIMA A KAMOLI STANOVI ? ? TO JE NAJVIŠA NEPRAVDA NA OVOME SVIJETU ! R.HRVATSKA SE OKORISTILA OD OVOG RATA OKO 3 OOO OOO OOO EURA OD SRPSKIH STANOVA KOJI JOŠ UVIJEK NISU VRAĆENI NJIHOVIM PRAVIM VLASNICIMA , NEGO IH KORISTE HRVATI ! VRATITE SRPSKE STANOVE !