BANJALUKA, Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ usvojili su danas Informaciju o implementaciji Akcionog plana za provođenje mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS.
Za ovu informaciju je glasalo 48 poslanika, osam je bilo protiv, a četiri uzdržana.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić ponovio je da makroekonomski pokazatelji govore da je RS zadržala fiskalnu i socijalnu stabilnost, da je svoje obaveze izmirivala uredno i redovno i da će to nastaviti činiti i u ovoj godini.
“Primjedbe da se neće moći isplaćivati penzije ne stoje, jer i to isplaćujemo redovno i uredno”, naglasio je Džombić u završnoj riječi.
On je podsjetio da je Vlada na vrijeme i tačno procijenila da RS neće imati direktne posljedice svjetske ekonomske krize, što se i desilo budući da je bankarski sektor ostao stabilan.
“Naše banke nisu radile sa hartijama od vrijednosti na svjetskom tržištu i nisu ni imale drastične gubitke kao što je bio slučaj sa bankama zapadnih zemalja”, naveo je Džombić.
On je dodao da je Vlada tačno i blagovremeno procijenila da će RS imati indirektne posljedice svjetske ekonomske krize i da se to i desilo u 2009. godini.
“Mjere za ublažavanje posljedica krize usvojili smo već na početku 2009. i to smo učinili među prvima u regionu, te zato ne stoji primjedba da smo ih usvojili kasno”, rekao je ministar finansija RS.
Poslanik SNSD-a Zora Vidović rekla je da je RS u krizu ušla fiskalno stabilna i da su mjere Vlade Srpske imale vrlo pozitivne efekte na ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize.
“Vlada RS je blagovremeno donijela mjere za ublažavanje efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS, a veliki uticaj na ublažavanje krize imao je Razvojni program RS iz kojeg je odboreno 218 projekata u vrijednosti 430 miliona maraka”, istakla je Vidovićeva.
Ona je dodala da bi RS bila u mnogo težoj ekonomskoj situaciji da nema Razvojnog programa RS i kreditnih linija iz Investiciono-razvojne banke /IRB/ RS.
Poslanik SNSD-a Perica Rajčević smatra da su Vladine mjere dale pozitivne efekte na privredu RS, ističući da je RS u krizu ušla sa niskim učešćem javnog duga od osam miliona maraka.
Šef poslaničkog kluba SDS-a Borislav Bojić smatra da je stanje u privredi RS izuzetno teško i da nije onako kako se predstavlja u realizovanim mjerama Vlade za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize.
“U RS je evidentan trend rasta nezaposlenosti, stanje u `Elektroprivredi RS` nije ni blizu onog koje je Vlada očekivala, a `Šume RS` je zahvatio ozbiljan kriminal”, tvrdi Bojić.
Poslanik SDS-a Dušan Stojičić smatra da je ova informacija paušalna i da je sačinjena u namjeri kako bi se javnosti i građanima moglo prikazati da RS ima mjere za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS.
Poslanik SDS-a Lazo Marić rekao je da je ovaj dokument trebalo da bude razmatran u parlamentu RS u formi šestomjesečnog izvještaja, a ne informacije koja je prvobitno bila predložena prije godinu i po dana.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Branislav Borenović zamjerio je što je Vlada iz skupštinske procedure povukla Strategiju zapošljavanja RS, koja je mogla, kako je rekao, biti od koristi da u Srpskoj bude zaustavljen stalni trend rasta nezaposlenosti.
“Informacija ne predstavlja stvarno stanje u privredi RS, a veliki dio predloženih mjera nije realizovan”, smatra Borenović, dodavši da Klub poslanika PDP-a iz tih razloga ne može da podrži ovu informaciju.
Nakon usvajanja Informacije o implementaciji Akcionog plana za provođenje mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS, zasjedanje je prekinuto, a nastavak zakazan za ponedjeljak, 14. jun. Na dnevnom redu preostalo je još deset tačaka, a u dosadašnjih devet radnih dana apsolvirano je 37 tačaka.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
trla baba lan