SARAJEVO ,Od 420 krivičnih prijava za utaju oko 313 miliona KM koje je Poreska uprava FBiH raznim tužilaštvima podnijela u proteklih šest godina, tužilaštva su procesuirala 32 slučaja.
Kazao je ovo Midhat Arifović, direktor Poreske uprave FBiH.
Naglasio je da je samo u 15 slučajeva izrečena presuda, a u 14 je proces obustavljen u fazi istrage ili samog postupka.
“Tužilaštvu BiH smo podnijeli 10 posebnih izvještaja i u svim slučajevima je Sud BiH izrekao osude”, kaže Arifović i pojašnjava da je među podnijetim izvještajima bio 151 za poreznu utaju, 235 za porezne utaje sa drugim krivičnim djelima i 34 izvještaja za druga krivična djela.
Tvrdi i da je PU FBiH od 2001. godine evidentirala 516 fiktivnih i paralelnih firmi i 737 “nedostupnih” firmi (legalno registrovane, ali “fizički” ne postoje) i u svim slučajevima inicirala pokretanje krivičnih postupaka protiv svih lica koja su bila u poslovnoj vezi sa njima.
Ministar finansija u Vladi FBiH Vjekoslav Bevanda smatra da je ovo pokazatalj neefikasnosti sudstva.
“Naše sudstvo je neefikasno, a tamo gdje država sudi je najteže, uvijek gubimo”, kaže Bevanda.
Zastupnik u parlamentu FBiH Kerim Lučarević pak smatra da “iza fiktrivnih firmi stoje osobe iz vladajuće oligarhije”.
“Svaka fiktivna firma je nabavila neku robu i ilegalno je prodala. Gdje su ljudi koji su pravili te firme? Prave nove fiktivne firme, a roba koju su ilegalno prodali je mogla biti prodata samo na pijacama koje čuva policija i nikada nismo čuli da je neko od njih priveden”, kaže Lučarević.
Načelnik Finansijske policije FBiH Zufer Dervišević otvara mogućnost da krivične prijave nisu bile dovoljno poduprte dokazima, ali upozorava i da svaka “fiktivna” firma ima poreski broj i sudsko rješenje koje su izdali legalni organi ove države i cijeni da je najvažnije što se fiktivne firme i dalje pojavljuju.
U fokusu lažne poreske prijave
Poreska uprava FBiH će u narendom periodu više pažnje posvetiti lažnim poreskim prijavama i ispravama te nepravilnom izdvajanju sredstava preduzeća.
“Za ova djela se može teretiti odgovorna osoba u preduzeću koja je odgovorna za porezne obaveze i koja je odobrila izdvajanje sredstava u druge svrhe, a ne za plaćanje poreza”, kaže Midhat Arifović, direktor PU FBiH, i napominje da je za ovo krivično djelo predviđena novčana kazna i kazna zatvora do tri godine. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.