SARAJEVO, Vlada Federacije BiH /FBiH/ utvrdila je i u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku uputila Prijedlog zakona o platama i naknadama u organima vlasti FBiH, kojim se na jedinstven i jednak način definišu oblasti raspodjele plata i naknada zaposlenih u organima vlasti ovog entiteta.
Izabrani funkcioneri, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici svrstani su u 12 platnih razreda sa koeficijentima od 5,5 do 10, saopšteno je iz Vlade FBiH.
Kod državnih službenika svrstanih u 11 platnih razreda, koeficijenti se kreću od 3,7 do 6,5, a za sedam platnih razreda namještenika od 1,85 do 3,2.
Osnovna plata ne može biti manja od 70 odsto prosječne neto plate isplaćene u FBiH prema posljednjem objavljenom statističkom podatku.
Visina osnovice za obračun plate utvrđuje se na osnovu najniže neto satnice dogovorene sa Sindikatom državnih službenika i namještenika, koji se množi sa fondom radnih sati u mjesecu.
Osnovica za obračun plata se utvrđuje prije donošenja budžeta za narednu fiskalnu godinu, sa primjenom od 1. januara za svaku narednu godinu, a usklađivaće se sa Zakonom o budžetima FBiH, odnosno raspoloživim sredstvima za ove namjene.
Ukoliko se Vlada FBiH i Sindikat ne dogovore o visini osnovice, ranije dogovorena osnovica ostaje na snazi do dogovora, a najduže do 90 dana.
Za obračun i isplatu mjesečnih novčanih naknada po ovom zakonu primjenjivaće se koeficijent u skladu sa Zakonom o budžetima FBiH.
Na sjednici je utvrđen Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o visini zatezne kamate na neizmirena dugovanja, navodi se u saopštenju.
Predviđeno je da se za period ratnog stanja od 18. septembra 1991. godine do 23. novembra 1995. godine plaća zatezna kamata od 2,5 odsto na neizmirena dugovanja na teritoriji FBiH.
Vlada FBiH je usvojila Informaciju Federalne uprave civilne zaštite o poplavama na području tog entiteta tokom juna i zadužila nadležna ministarstva i druge federalne organe uprave za oblast poljoprivrede i voda, životne sredine i puteva da, u skladu sa nadležnostima i u koordinaciji sa nadležnim kantonalnim ministarstvima, sagledaju mogućnosti angažovanja na otklanjanju posljedica od poplava.